Μπάσκετ posted by

Τεράστια νίκη στο Κάουνας ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός πήρε τεράστια νίκη στο Κάουνας! Επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 84-73 -στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας- και πλέον στρέφει όλη του την προσοχή στο  ματς της Πέμπτης (17/03) με τον Παναθηναϊκό.

Ο Κώστας Παπανικολάου μπήκε «ζεστός» και χάρη στο περιφερειακό του σουτ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6-2. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τις βιαστικές επιλογές και την έλλειψη δημιουργίας της ομάδας μας και με ένα επί μέρους σκορ 9-2 έφεραν τα πάνω κάτω (11-8 στο 5’).
Οι Λιθουανοί διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 12’ (25-20), όμως, χάρη στην δημιουργία του Κώστα Σλούκα και την εξαιρετική παρουσία και στις δύο πλευρές του παρκέ του Χασάν Μάρτιν, ο Ολυμπιακός κατάφερε να προσπεράσει με 34-31 στο 18’.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβιτς «χτύπησε» από τα 6.75μ. και πήρε ξανά στα χέρια της το προβάδισμα, όμως, ο Χασάν Μάρτιν δήλωσε και πάλι «παρών» και έγραψε το 39-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην 3η περίοδο ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι πρώτου μεγέθους με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων! Με καλάθι του Ουλανόβας η Ζαλγκίρις ήταν εκείνη που έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 59-58, όμως, η τελευταία περίοδος ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση…

Με καλή άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και επιθετική πολυφωνία, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του -και παρά την περιφερειακή ευστοχία των Λιθουανών- κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά 10π. (69-79) στο 37’. Η Ζαλγκίρις δεν εγκατέλειψε τη μάχη και μείωσε σε 73-79 στο 39’, όμως, το τρίποντο του Κώστα Σλούκα έβαλε οριστικά τέλος στις όποιες της ελπίδες για νίκη. Κερασάκι στο μεγάλο διπλό, το φόλοου του Σάσα Βεζένκοφ, με το οποίο «γράφτηκε» το τελικό 73-84!

Δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84.

Πηγή: olympiacosbc.gr