Ανώτερος ο Θρύλος, άφησε 2 βαθμούς στην Ξάνθη

Ο Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε την ομάδα μας με σύστημα 4-3-3, έχοντας τον Σα κάτω από τα δοκάρια και την τετράδα των Τσιμίκα, Παπαδόπουλου, Σεμέδο και Ελαμπντελαουί μπροστά του στην άμυνα. Γκιλιέρμε, Καμαρά και Μπουχαλάκης ήταν η τριάδα του κέντρου με τους Σουντανί και Ποντένσε να πλαισιώνουν τον μοναδικό προωθημένο, Ελ Αραμπί.

Ο Θρύλος είχε καθολική υπεροχή στο πρώτο μέρος, δημιουργώντας οκτώ τελικές προσπάθειες, την ίδια στιγμή που η Ξάνθη έμεινε στο μηδέν. Σουντανί και Τσιμίκας πλαγιοκοπούσαν συστηματικά από τις πτέρυγες, με την πρώτη προσπάθεια να έρχεται από τον Αλγερινό μόλις στο 2’. Ένα λεπτό μετά, ο Καμαρά δεν έπιασε καλά το σουτ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Γκιλιέρμε, που έφυγε λίγο έξω στο 7’.

Ο Ολυμπιακός παρέμενε ψηλά στο γήπεδο και πάντα σε ρόλο πρωταγωνιστή, με τα σουτ των Σουντανί και Τσιμίκα μετά το 20λεπτο, να καταλήγουν στον Αμπάντ και άουτ αντίστοιχα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ανήκε και πάλι στους «ερυθρόλευκους», όταν ο Μπουχαλάκης στο 37’ έπιασε στην κίνηση το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε και πάλι πάνω στον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος. Ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όταν στο 47’ η κεφαλιά του Κοβάτσεβιτς προς τα πίσω, έστειλε την μπάλα προς τα δίχτυα, ωστόσο ο Μουλέν έδιωξε πριν περάσει εκείνη τη γραμμή.

Έξι λεπτά μετά, ο Ποντένσε έκανε την κάθετη για τον Ελ Αραμπί που βγήκε αρκετά πλάγια, μην μπορώντας να νικήσει τον Αμπάντ ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Ο Μαροκινός ήταν ο πρωταγωνιστής και στη φάση του 62’, όταν μετά τη σέντρα του Ελαμπντελαουί δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα με τον Αμπάντ να κάνει άστοχη έξοδο.

Ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Γκερέρο και Μασούρα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, κάνοντας ακόμα πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό, με τους δυο τους να συνεργάζονται στο 70’ για το γυριστό του Ισπανού φορ που έφυγε πάνω από την εστία.

Στο 75ο λεπτό ήρθε ακόμα μία πολύ καλή στιγμή για την ομάδα μας, όταν νέα σέντρα του Ελαμπντελαουί από δεξιά, βρήκε τον Γκερέρο που παρότι έπιασε καλά την κεφαλιά, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Αμπάντ. Η τελευταία καλή στιγμή για τον Θρύλο, ήρθε στο 79’, με πολύ δυνατό και επικίνδυνο σουτ του Μπουχαλάκη που έφυγε κοντά από το δεξί δοκάρι. Η είσοδος του Βαλμπουενά στο 83’ έπαιξε ρόλο ούτως ώστε η Ξάνθη να κλειστεί ακόμα περισσότερο, με την πίεση όμως να μη φέρνει αποτέλεσμα. Η μοναδική καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 86’ με απευθείας φάουλ του Εντουάρντο που έστειλε την μπάλα πολύ κοντά στην εστία του Σα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί, Καμαρά (Μασούρας 65’), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Σουντανί (Γκερέρο 64’), Ποντένσε (Βαλμπουενά 83’), Ελ Αραμπί.