Γενικά posted by

Νίκη στο Γουδή, 15-7 τον Παναθηναϊκό!

Νικηφόρα συνέχεια στο πρωτάθλημα, για την ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την επικράτηση (17-5) κόντρα στον Υδραϊκό στο Παπαστράτειο, για τη 10η αγωνιστική της Α1, οι νταμπλούχοι Ελλάδας νίκησαν 15-7 τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας, για την 11η «στροφή» και διεύρυναν το νικηφόρο τους σερί. Στο Δημοτικό κολυμβητήριο στο Γουδή, ο Θρύλος κυριάρχησε επί των «πράσινων» και με πρώτους σκόρερ τους Φουντούλη και Παπαναστασίου, με τρία γκολ, πανηγύρισαν το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα, ανεβάζοντας… στροφές ενόψει του Champions League και του ματς της 3ης αγωνιστικής με την Γιαντράν στο Σπλιτ, την Τρίτη (13/12).

Η σημερινή (10/12) νίκη ήταν η 47η διαδοχική της ομάδας πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού κόντρα στον Παναθηναϊκό, ρεκόρ που «τρέχει» από τον Φεβρουάριο του 2001.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε «αντίπαλο» και την αστοχία, αφού μέτρησε 2/7 στον παίκτη παραπάνω και συνολικά, 4/15 σουτ. Έτσι, με γκολ του Κολόμβου (5:30), οι νταμπλούχοι Ελλάδας «έκλεισαν» με 1-1 την πρώτη περίοδο, ενώ στη δεύτερη «βρήκαν» τρεις ακόμα φορές δίχτυα, με τους Μουρίκη (7:18), Παπαναστασίου (3:51) και Μπούσλιε (0:34), για το 4-2, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 4-3 προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Θρύλος βελτιώθηκε επιθετικά και με γκολ του Φουντούλη από την περιφέρεια (1:06) έκανε το 9-5. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν έξι τέρματα, φτάνοντας στο +8, με τον Δήμου (0:51), για το τελικό 15-7 κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 2-5, 2-6

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Δερμιτζάκης (π/π, 5:59), 1-1 Κολόμβος (π/π, 5:30)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Μουρίκης (π/π, 7:18), 2-2 Κανδανολέων (π/π, 6:55), 2-3 Παπαναστασίου(πέν., 3:51), 2-4 Μπούσλιε (περιφέρεια, 0:34), 3-4 Δευτεραίος (π/π, 0:07)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Παπαναστασίου (π/π, 6:59), 3-6 Φουντούλης(2 μέτρα, 5:48), 3-7 Δερβίσης (π/π, 3:58), 4-7 Χατζηγούλας (π/π, 3:17), 4-8 Κολόμβος (π/π, 1:55), 5-8 Αλβέρτης (περιφέρεια, 1:34), 5-9 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:06)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Άντζιτς (πέν., 7:31), 6-10 Βάμος (π/π, 7:06), 6-11 Παπαναστασίου (κόντρα, 6:48), 7-11 Άντζιτς (περιφέρεια, 6:09), 7-12 Βάμος (πέν.. 5:43), 7-13 Γραμματικός (περιφέρεια, 4:51), 7-14 Φουντούλης (π/π, 4:02), 7-15 Δήμου (περιφέρεια, 0:51)

Παναθηναϊκός: Ριστίτσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων 1, Σιαμάς Γ., Δευτεραίος 1, Τόττης, Άντζιτς 2, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης 1, Σιαμάς Π., Αλβέρτης 1, Βασιλάκης, Χωματάς, Ζερβουδάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Ζερδεβάς, Δήμου 1, Βάμος 2, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 2, Γραμματικός 1, Παπαναστασίου 3, Δαμίγος, Γκίλλας, Λιαντζίρης

Πηγή: olympiacossfp.gr