Μπάσκετ posted by

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας της Βιλερμπάν με 94-80 και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας

Με πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-2 μόλις στο 2ο λεπτό. Η γαλλική ομάδα, ωστόσο, αντέδρασε άμεσα… Κυκλοφόρησε την μπάλα, βρήκε ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και  έφερε τα πάνω κάτω (24-21). Με καλή άμυνα και τον Λιβιό Ζαν Σαρλ να κάνει καλή δουλειά στο «ζωγραφιστό» ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον έλεγχο και πήρε μια διαφορά 7π. (35-42 στο 18’), όμως, στην συνέχεια χαλάρωσε στην άμυνα, έκανε αχρείαστα (γκολ) φάουλ και επέτρεψε στους Γάλλους να προσπεράσουν με 43-42 στο 19’. Τελικά με ένα μίνι σερί δια χειρός Ζαν Σαρλ και ΜακΚίσικ  ομάδα μας έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο στο +4 (43-47).

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ «χτύπησε» από τα 6.75μ. και οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν ξανά στο +7 (43-50). Και πάλι, όμως, δεν κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Οι Γάλλοι κέρδισαν τη μάχη κάτω από τα καλάθια, αρχικά ισοφάρισαν σε 54-54 στο 26’ και έπειτα προσπέρασαν με 64-63 στο 29’. Με δύο σερί τρίποντα από τους Βεζένκοφ και Σλούκα ο Ολυμπιακός έκλεισε την 3η περίοδο στο +5 (64-69). Με πιεστική άμυνα και επιθετική πολυφωνία οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβασαν για πρώτη φορά τον δείκτη της διαφοράς στους 10π. 68-78 στο 33’. Οι Γάλλοι πέρασαν την μπάλα στον Γιουσούφα Φαλ και μείωσαν σε 72-78, όμως, ο Ολυμπιακός έδειξα αντανακλαστικά. Πόνταρε στην άμυνά του, «χτύπησε» στην επίθεση με τους Βεζένκοφ και Ντόρσει και βρέθηκε στο +11 (74-85 στο 37’). Η Βιλερμπάν προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με σουτ τριών πόντων, όμως, ήταν εξαιρετικά άστοχη, την ίδια ώρα που Μουστάφα Φαλ  και Κώστας Σλούκας «σφράγιζαν» το μεγάλο διπλό.

Δεκάλεπτα: 26-26, 43-67, 64-69, 80-94.
Πηγή: olympiacosbc.gr