Μπάσκετ posted by

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Ούνικς στο Καζάν με 87-84

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Ούνικς στο Καζάν με 87-84 (77-77 κ.α.) -στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας- και πέτυχε την 2η σερί εκτός έδρας νίκη του!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «ερυθρολεύκων» και «έχτισαν» μια διαφορά 8π. (15-8 στο 6’). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ ισοφάρισε σε 20-20 στο 11’. Η αντεπίθεση, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί…  Με πιεστική άμυνα τον Κώστα Σλούκα να οργανώνει υποδειγματικά προσπέρασε για πρώτη φορά (24-29 στο 15’).

Οι Ρώσοι πλησίασαν στον πόντο (31-32), όμως, η ομάδα μας -που ως εκεί το σημείο ήταν εξαιρετικά άστοχη από τα 6.75μ.- κατάφερε με δύο σερί τρίποντα (των Λαρεντζάκη και Σλούκα- να ανεβάσει τη διαφορά στο +7 (33-40 στο 19’). Ωστόσο, κακές επιλογές και αμυντικά κενά επέτρεψαν στην Ούνικς να μειώσει στο καλάθι (40-42), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη ο Κάνααν ήταν ασταμάτητος. Ο Αμερικανός γκαρντ συνέβαλε τα μέγιστα ώστε να ανακτήσουν οι Ρώσοι το προβάδισμα (46-42) και να το διατηρήσουν σταθερά μέχρι και το 30’ (62-59).

Όσα τρίποντα δεν έβαλαν στην 3η περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» (είχαν 1/10 στο διάστημα αυτό), τα έβαλαν στην 4η! Με καλή άμυνα και όπλο τους τα περιφερειακά τους ποσοστά, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προσπέρασαν ξανά (66-69 στο 33’) και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι και το 39’ (72-75).  Με τρίποντο ο Κάνααν ισοφάρισε σε 75-75, 44’’ για το τέλος ο Φάλ διαμόρφωσε το 75-77, ο Τζεκίρι ισοφάρισε σε 77-77 12’’ για τη λήξη, όμως, ο Ντόρσεϊ αστόχησε στην τελευταία επίθεση σε σουτ από τα 6.75μ. και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε στο +4 (77-81), όμως, παρότι έχασε στην συνέχεια τον επιθετικό του ρυθμό, κατάφερε χάρη στην εξαιρετική του άμυνα να διατηρήσει τον έλεγχο. Με τρίποντο του Βεζένκοφ οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο +6 (81-86) 30’’ για το τέλος. 18’’ για τη λήξη ο Κάαν μείωσε σε 84-86, ενώ το τελικό 84-87 έγραψε με 1/2 ελεύθερες βολές ο Σλούκας 6.2’’, καθώς το τρίποντο του Χεζόνια στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77. Παρ: 84-87.

Πηγή: olympiacosbc.gr