Μπάσκετ posted by

Τρώει σίδερα ο Θρύλος του Σφαιρόπουλου

Χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Γιανγκ και με τον Λοτζέσκι να αγωνίζεται ελάχιστα λόγω πόνων στο πόδι, ο Θρύλος έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Τσεντεβίτα επικρατώντας με 83-70.

Ο Θρύλος ήταν εντυπωσιακός στο Ζάγκρεμπ και κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι σε μια ομάδα που μετρούσε έξι συνεχόμενες νίκες και πλέον βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του ομίλου μετά από έξι αγωνιστικές με ρεκόρ 5-1.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν άρχισαν καλά το ματς αμυντικά και έτσι οι Κροάτες κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Η άνοδος, όμως, του Χάντερ και του Παπαπέτρου επιθετικά επέτρεψε στην ομάδα μας να μειώσει σε 24-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσαν αισθητά την άμυνα τους και κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά και κατάφερε να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 40-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ελλάδος έκαναν μαγικό ξεκίνημα και με επιμέρους 4-17 το σκορ έγινε 44-58 με τους Παπαπέτρου, Αθηναίου και Χάντερ να κάνουν φοβερό παιχνίδι επιθετικά. Η διαφορά παρέμεινε πάνω από τους δέκα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου με το δεκάλεπτο τελικά να λήγει 56-64 με τρίποντο από τον Γιάννη Αθηναίου.

Μάντζαρης, Χάντερ και Παπαπέτρου συνέχισαν τη σπουδαία δουλειά και στην τελευταία περίοδο. Ο Αθηναίου από κοντά, το ίδιο και οι Αγραβάνης και Τσαϊρέλης και γενικά όλοι όσοι αγωνίστηκαν έκαναν καλή δουλειά με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (64-79) στο 36’ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Δεκάλεπτα: 24-21, 40-41, 44-58, 70-83.

Πηγή:olympiacosbc.gr