Ήταν Θρύλος και συνεχίζει στην Ευρώπη

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπάτσκα Τόπολα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 5-2 και να εξασφαλίσει τη συνέχειά του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν την τρίτη θέση στον όμιλό τους στο UEFA Europa League και πλέον θα συνεχίσουν στο UEFA Conference League.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και σε καμία περίπτωση δεν άφησε στους Σέρβους περιθώριο έτσι ώστε να αναζητήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Από την αρχή του ματς οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν μπροστά και έδειξαν ότι δεν πρόκειται να μείνουν στην ισοπαλία, η οποία τους έκανε για να συνεχίσουν στην Ευρώπη.

Στο 21′ ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, όταν ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ελ Κααμπί με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 35′, ο Ελ Κααμπί σκόραρε ξανά μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πέντε λεπτά μετά όμως έγινε το 2-0, όταν ο Ποντένσε με ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και χρίστηκε σκόρερ. Ο Πορτογάλος διπλασίασε τα γκολ του αρκετά γρήγορα, καθώς στο 42′ σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού ο Φορτούνης έδωσε στον Ποντένσε ο οποίος μετά από νέα ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ από τ’ αριστερά και σημείωσε το 3-0. Ο Φορτούνης λίγο προτού τελειώσει το πρώτο μέρος είχε ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε όμως η μπάλα πήγε άουτ.

Το 4-0 έγινε αμέσως με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 46′ ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρέτσος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, αλλά στη συνέχεια βρήκε στην πλάτη του τερματοφύλακα και το 4-0 χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Ίλιτς. Δύο λεπτά μετά η Μπάτσκα μείωσε σε 4-1 μετά από λάθος του Ορτέγκα και το κλέψιμο του Τζάκοβατς ο οποίος βγήκε τετ α τετ και σκόραρε.

Οι Σέρβοι στο 60′ έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Κούβελιτς αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες. Στο ίδιο λεπτό, 60′, ο Τσίρκοβιτς έκλεψε την μπάλα βγήκε στην αντεπίθεση και με πλασέ σημείωσε το 4-2.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι στην επίθεση και στο 68′ βρήκε το 5-2, όταν ο Έσε από τα δεξιά γύρισε στον Φορτούνη έξω από την περιοχή και ο Έλληνας αρχηγός του Θρύλου βρήκε με κάθετη πάσα τον Ελ Αραμπί ο οποίος από τη μικρή περιοχή πλάσαρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και άλλα γκολ, καθώς είχαν και άλλες καλές ευκαιρίες με του Μπιέλ στο 71′ και του Ελ Αραμπί στο 86′ να ήταν οι καλύτερες.

Έτσι έμεινε το 5-2 και ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην Ευρώπη και συγκεκριμένα στο UEFA Conference League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ντόη, Ρέτσος, Ροντινέι, Καμαρά (86′ Ρίτσαρντς), Έσε (73′ Καρβάλιο), Μασούρας (64′ Μπιέλ), Φορτούνης (73′ Αλεξανδρόπουλος), Ποντένσε, Ελ Κααμπί (64′ Ελ Αραμπί).

Μπάτσκα Τόπολα (Ζ. Λάζετιτς): Ίλιτς, Κρστιτς, Στόγιτς, Κάλουσιτς, Πέτροβιτς (56′ Σος), Τσβέτκοβιτς, Ράντιν (56′ Βούλιτς), Κούβελιτς, Τζάκοβατς, Μιλοβάνοβιτς (56′ Ράκονατς), Τσίρκοβιτς (72′ Στάνιτς).