Ποδόσφαιρο posted by

Ο Θρύλος συνεχίζει στο UEFA Europa League

Στο UEFA Europa League θα συνεχιστεί το φετινό ευρωπαϊκό όνειρο του Ολυμπιακού. Η ομάδα μας ηττήθηκε από την Άρσεναλ με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του UEFA Champions League. Έτσι, λόγω της καλύτερης διαφοράς τερμάτων των «κανονιέρηδων», ο Θρύλος αποκλείστηκε από τους 16 της διοργάνωσης έχοντας ακριβώς τους ίδιους βαθμούς (9) με τους Άγγλους.

Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα, από αριστερά προς τα δεξιά, βρίσκονταν οι Μαζουακού, Σιόβας, Ντα Κόστα και Ελαμπντελαουΐ. Στον άξονα οι Μιλιβόγεβιτς και Κασάμι ήταν σε πιο ανασταλτικό ρόλο και ο Φορτούνης μπροστά τους σε δημιουργικό. Στο ένα άκρο ήταν ο Σεμπά και στο άλλο ο Πάρντο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

Οι ερυθρόλευκοι «πατούσαν» γερά στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα και έδειχναν να ελέγχουν το ματς. Όμως, ένα γκολ που ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα (και σε μια εντελώς ανύποπτη φάση) ανέβασε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων. Το πέτυχε ο Ζιρού στο 29′ με κεφαλιά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει γρήγορα όμως τα πολύ καλά σουτ των Μαζουακού και Κασάμι προς το τέλος του ημιχρόνου δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Έτσι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν 0-1 για την Άρσεναλ.

Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι Άγγλοι σκόραραν ξανά με τον Ζιρού και έφτασαν σ’ ένα σκορ (0-2) που εκείνη τη στιγμή τους έδινε πρόκριση. Ο Ολυμπιακός το πάλεψε για να μειώσει και να φτάσει εκείνος σ’ ένα σκορ που του έδινε πια την πρόκριση. Τόσο στην κοντινή κεφαλιά του Σιόβα όσο και σ’ ένα φανταστικό σουτ του Φορτούνη ο Τσεχ είπε όχι αποτρέποντας το γκολ που θα άλλαζε ξανά τις ισορροπίες.

Και σα να μην έφταναν αυτά στην ομάδα μας, ήρθε κι ένα πέναλτι υπέρ της Άρσεναλ στο 66′ για να δοθεί η ευκαιρία στον Ζιρού να κάνει το 0-3 και να χαρίσει, ουσιαστικά, την πρόκριση στους 16 του UEFA Champions League. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό. Ο Ολυμπιακός είχε έναν Γολγοθά μπροστά του πια (3 γκολ) για να ανατρέψει την κατάσταση. Και δεν το κατάφερε. Το τελικό 3-0 έβαλε τέλος στην πορεία του Θρύλου στο UEFA Champions League και πλέον η ομάδα μας συνεχίζει στους 32 του UEFA Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουΐ, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι (72′ Ντομίνγκεζ), Φορτούνης, Σεμπά (77′ Ερνάνι), Πάρντο (86′ Φινμπόγκασον), Ιντέγε.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βένγκερ): Τσεχ, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Οζίλ, Ζιρού (90+2′ Τσέιμπερς), Γουόλκοτ (72′ Γκιμπς), Ράμσεϊ, Μονρεάλ, Φλαμινί, Μπεγερίν, Κάμπελ (90+1′ Τσάμπερλεν).

Πηγή:olympiacos.org