Μπάσκετ posted by

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ρεάλ με 89-87 και παρέμεινε αήττητος

Το «ερυθρόλευκο» τρένο πέρασε και από την Μαδρίτη! Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Ρεάλ με 89-87 και παρέμεινε αήττητος!

Βασιζόμενοι στην περιφερειακή τους ευστοχία οι γηπεδούχοι πήραν από το τζάμπολ κεφάλι στο σκορ και παρέμειναν σε θέση οδηγού μέχρι το 6’ (15-11). Με καλή άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Φαλ, οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν στην αντεπίθεση και με ένα επί μέρους σκορ 9-1 προσπέρασαν για πρώτη φορά (16-20). Η Ρεάλ, ωστόσο, κυκλοφόρησε εξαιρετικά την μπάλα, συνέχισε να εκτελεί με υψηλά ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου και ανέκτησε τον έλεγχο (38-31 στο 27’). Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Μέσα από την καλή του άμυνα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και δια χειρός Σάσα Βεζένκοφ μείωσε στον πόντο (38-37), με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Η 3η περίοδος ήταν ντέρμπι. Οι Μαδριλένοι διατήρησαν σταθερά βραχύ προβάδισμα (52-49 στο 25’), ο Ολυμπιακός προσπέρασε με καλάθι του ΜακΚίσικ (57-59 στο 28’), ενώ ήταν εκείνος που τελικά έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο συν με καλάθι του Σλούκα στην εκπνοή (62-63). Με όπλο της το περιφερειακό της σουτ η Ρεάλ πήρε ξανά στα χέρια της τα ηνία (81-75 στο 36’), όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δήλωσαν και πάλι «παρών». Με άμυνα από… γρανίτη και πρωταγωνιστές τους Μπολομπόι και Σλούκα απάντησαν με ένα επί μέρους σκορ 10-2 και πήραν προβάδισμα 2π. (83-85 στο 39’). Γιουλ και Σλούκας ευστόχησαν κατά σειρά σε ένα ζευγάρι βολών, ενώ οι ίδιοι παίκτες καθόρισαν και την συνέχεια! Ο Γιουλ με λέι απ διαμόρφωσε το 87-87, ενώ 3’’ για το τέλος ο Σλούκας επίσης με λέι άπ έγραψε το τελικό 87-89! Ο Ταβάρες πρόλαβε τον χρόνο, σούταρε για την ισοφάριση, αλλά αστόχησε.

Δεκάλεπτα: 21-20, 38-37, 62-63, 87-89.

Πηγή: olympiacosbc.gr