Ποδόσφαιρο posted by

Δύο γκολ, δύο δοκάρια, ένας βαθμός για τον Θρύλο

Ήταν ανώτερος, είχε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες, είχε δύο δοκάρια, έβαλε και δύο γκολ, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Χανιά όπου φιλοξενήθηκε από τον Πλατανιά σε εξ’ αναβολής αγώνα της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Το τελικό 2-2 σαφώς αδικεί την ομάδα μας που ξεκίνησε ονειρεμένα την αναμέτρηση και με δύο γκολ του Ιντέγε ως το 13ο λεπτό προηγήθηκε 0-2. Και δεν ήταν μόνο τα γκολ αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπράουν είχε ήδη και δοκάρι. Στο 36’ όμως ο γηπεδούχος Πλατανιάς, από το «πουθενά», μπήκε ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 και τέσσερα λεπτά μετά ισοφάρισε σε 2-2 σε πέναλτι που υποδείχθηκε από τον διαιτητή υπέρ του Γιακουμάκη σε μια φάση με τον Λεάλι.

Ακόμη κι έτσι ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε να παίζει και προσπάθησε για τη νίκη. Στο 67’ ήταν η σειρά του Μανθάτη να φανεί άτυχος βλέποντας την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Και στο φινάλε του αγώνα σε δύο περιπτώσεις ο Θρύλος άγγιξε το νικητήριο γκολ σε ισάριθμες αλλά, εν τέλει, όχι αποτελεσματικές προσπάθειες του Ιντέγε.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Σκαρντοβέλι, Πριντέτα, Κάργας, Μπανανά, Στάθης, Μενδρινός (74’ Μαραγκός), Μουνάφο, Ντεβέσα (68’ Γιορέντε), Μανούσος (86’ Σίγκνεβιτς), Γιακουμάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Βιάνα, Ρέτσος, Ντε Λα Μπέγια, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (80’ Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Μάριν (61’ Ανδρούτσος), Μανθάτης (71’ Καρντόσο), Ιντέγε.

Πηγή: olympiacos.org