Μπάσκετ posted by

Περίπατο στο Ρέθυμνο έκανε ο Ολυμπιακός

Για την 13η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ο Ολυμπιακός σημείωσε την 11η σερί επικράτηση του στο ελληνικό πρωτάθλημα, νικώντας με 85-70 το Ρέθυμνο μέσα στην Κρήτη. Με αυτόν τον τρόπο οι Πειραιώτες έκαναν το “2 στα 2″ στα σερί εκτός έδρας παιχνίδια τους, καθώς νωρίτερα είχαν αλώσει την Βιτόρια με σκορ 76-82.

O MVP της αναμέτρησης
Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι ήταν καταπληκτικός στην πρώτη περίοδο, σημειώνοντας τους 13 από τους 18 πρώτους πόντους της ομάδας του, ενώ συνείσφερε σε άμυνα, ριμπάουντ (4) και δημιουργία (2). Έβαλε μεγάλα σουτ ο Χάκετ όταν τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός (11π, 3/5τρ), πολύτιμη και η συνεισφορά των Πρίντεζη (12π, 5/8δ, 3ρ) και Χάντερ (10π, 7ρ, 2ασ).

Ο αριθμός του αγώνα
Τα 11/26 τρίποντα που μέτρησε ο Ολυμπιακός στο ματς, εμφανίζοντας βελτίωση στο περιφερειακό σουτ. Οι Πειραιώτες είχαν 7/13 στο πρώτο ημίχρονο, με τον Χάκετ να μετρά 3/5 πίσω από τα 6.75 μέτρα στην αναμέτρηση.

Που κρίθηκε το παιχνίδι
Ο Ολυμπιακός στο 17′ μέτρησε ένα επί μέρους σκορ 17-3, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +17 (50-33) στο ημίχρονο, καθώς νωρίτερα το Ρέθυμνο είχε μειώσει το σκορ σε 30-33. Ακολούθως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 54-60 στο 30′, αλλά στην τελευταία περίοδο οι Πρωταθλητές Ελλάδας “καθάρισαν” το ματς, φέρνοντας την διαφορά στο +16 (62-78) στο 37′.

Το ματς
Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την έναρξη του, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Σπανούλης με μακρινό σουτ έφερε στο +4 (9-13) τον Ολυμπιακό στο 5′, αλλά στην συνέχεια ο εξαιρετικός Χάροου έφερε το ματς στα ίσα (15-15) στο 7′. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου όμως ήταν ο καταπληκτικός Στρόμπερι, ο οποίος δεν έχανε σουτ, έχοντας πετύχει τους 13 από τους 18 πόντους της ομάδας του στο 8′ (15-21). Στην τελευταία επίθεση της περιόδου, ο Χάκετ με τρίποντο διαμόρφωσε το 19-26 στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός με τον Πρίντεζη βρέθηκε στο +7 (24-31) στο 12′, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες μπλόκαραν στην επίθεση και αναλώθηκαν σε λάθη, με το Ρέθυμνο να μειώνει σε 30-33 στο 17′, με τον δραστήριο Χάροου να δημιουργεί συνεχώς προβλήματα στην ερυθρόλευκη άμυνα, έχοντας για συμπαραστάτες τους Κάρτερ και Σχίζα. Στη συνέχεια όμως οι ερυθρόλευκοι… αγρίεψαν. Βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έβαλαν σουτ από την περιφέρεια (7/13 τρίποντα στο πρώτο μέρος) με τους Μάντζαρη-Αθηναίου, βελτίωσαν την άμυνα τους, αξιοποίησαν τον Τζέιμς μέσα στην ρακέτα, πήραν τα ριμπάουντ και με ένα επί μέρους σκορ 17-3 μέσα σε τρία λεπτά προηγήθηκαν στο ημίχρονο 50-33.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε στα πρώτα λεπτά έλλειψη συγκέντρωσης και ενέργειας, με αποτέλεσμα το Ρέθυμνο με ένα 7-0 σερί να μειώσει σε 40-50 το σκορ στο 24′, με τους Πειραιώτες να χάνουν ριμπάουντ και να εμφανίζουν αδυναμίες στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι με την σειρά τους βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και έβαλαν μεγάλα σουτ με τους Γιαννόπουλου και Στόουν, μειώνοντας σε 54-60 στο 30′, με τους Πειραιώτες να δείχνουν… αγνώριστοι στο παρκέ. Η αντίδραση τους όμως ήταν άμεση, καθώς με έμμεσο τρίποντο του Τζέιμς και με σουτ από τα 6.75 μέτρα του Χάκετ, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +12 (54-66).

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε σκορ από τους δραστήριους Χάκετ και Τζόνσον-Όντομ, φτάνοντας στο +14 (59-73), με τους Πειραιώτες να δείχνουν την διάθεση να “καθαρίσουν” το ματς. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε να κάνει ροτέισον, κρατώντας φρέσκια την ομάδα του, με τους Τζόνσον-Όντομ και Παπαπέτρου να φέρνουν τους φιλοξενούμενους στο +16 (62-78) στο 37′. Στο τέλος οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στη νίκη, επικρατώντας του Ρεθύμνου με 84-70

ΡΕΘΥΝΝΟ: Κλουφ 3, Σχίζας 8 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Στόουν 7 (1), Κάρτερ 14, Μάντεν 8, Σάφτενααρ 4, Τσακαλέρης 2, Χάροου 15 (1), Παναρετάκης 2, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 2, Στρόμπερι 13 (2), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης 6 (2), Τζόνσον Όντομ 7 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 8 (1), Αγραβάνης 4, Χάκετ 11 (3), Αθηναίου 5.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-50, 54-66

Ανά δεκάλεπτο: 19-26, 14-24, 21-16

Πηγή: sport24.gr