Ποδόσφαιρο posted by

Πέρασε και από το «Βικελίδης» ο Θρύλος

Για δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς ο Ολυμπιακός φεύγει νικητής από τη Θεσσαλονίκη! Μετά το «διπλό» επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 1-2 και τη μαθηματική κατάκτηση του 47ου πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός νίκησε και τον Άρη με 0-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 7η αγωνιστική των Playoffs της Super League, χάρη σε γκολ του Τικίνιο στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Μία νίκη η οποία έφερε τον Ολυμπιακό στο +19 από τον δεύτερο της βαθμολογίας, ΠΑΟΚ.

Ο Ολυμπιακός κυνήγησε από νωρίς το γκολ στο ματς και απείλησε την εστία του Κουέστα, σε δύο καλές στιγμές του πρώτου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να βρουν τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 10ο λεπτό ο Κούντε είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, όταν του στρώθηκε η μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Άρη και κατέληξε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή για την ομάδα του Πειραιά. Συγκεκριμένα στο 13′, ο Τικίνιο βγήκε στην αντεπίθεση, έτρεξε με την μπάλα στα πόδια, μπήκε στην περιοχή του Άρη από τη δεξιά πλευρά και έκανε το σουτ, όμως ο Κουέστα ήταν σε καλή θέση και κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα ο Άρης προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό του και να απειλήσει τον Ολυμπιακό, όμως στις επιθετικές του προσπάθειες είχε απάντηση η άμυνα των «ερυθρόλευκων» και ο Τζολάκης, διατηρώντας έτσι το 0-0 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμη πιο δυνατά και είχε καλή κυκλοφορία στο παιχνίδι του και να δημιουργήσει προβλήματα στον Άρη. Έτσι στο 55′ ήρθε και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης! Ο Κούντε «γέμισε» στην περιοχή του Άρη από εκτέλεση φάουλ, ο Αβραάμ ξέφυγε από την άμυνα του Άρη και πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα αντέδρασε σωστά και απέκρουσε. Όμως ο Τικίνιο ήταν κοντά στη φάση, πήρε το «ριμπάουντ» και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Στη συνέχεια ο Άρης «ανοίχτηκε» για να ψάξει την ισοφάριση και ο Ολυμπιακός βρήκε περισσότερους διαδρόμους για να βγει μπροστά και το έκανε. Στο 72′ ο Βαλμπουενά πέρασε ωραία στον Καρβάλιο στα δεξιά, ο Πορτογάλος γύρισε στην περιοχή, αλλά ο Κουέστα έδιωξε τελευταία στιγμή με το χέρι. Ένα λεπτό μετά ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Κούντε έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά ήταν αδύναμο και ο Κουέστα μάζεψε. Δε σταμάτησε όμως ο Ολυμπιακός, έψαξε ένα δεύτερο γκολ και στο 90′ είχε καλή ευκαιρία ο Βρουσάι, ο οποίος μετά από ατομική ενέργεια από τ’ αριστερά έκανε το σουτ και ο Κουέστα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Ο Ιτούρμπε, επίσης στο 90′, απάντησε στην ευκαιρία του Βρουσάι, αλλά το σουτ που έκανε από μακρινή απόσταση έξω από την περιοχή, κατέληξε άουτ.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη μέσα στη Θεσσαλονίκη με 0-1 απέναντι στον Άρη, με το γκολ του Τικίνιο και ξέφυγε ακόμη περισσότερο στη βαθμολογία από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.

Το επόμενο ματς για τους «ερυθρόλευκους» είναι την Τετάρτη 11/05 στις 21:00 με τον Παναθηναϊκό στο Καραϊσκάκη.

Η συγκινητική στιγμή του 19ου λεπτού

Στο γήπεδο του Άρη «Κλ. Βικελίδης», ο Ολυμπιακός είχε στο πλευρό του και δικό του κόσμο. Και στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού μαζί με αυτούς τους Άρη, χειροκρότησαν ως ένδειξη τιμής για τον 19χρονο Άλκη Καμπανό, ο οποίος δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη τα ξημερώματα της 1ης Φεβρουαρίου. Μάλιστα στη συνέχεια οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού φώναξαν συνθήματα για τα θύματα της Θύρας 7 και επίσης όλο το γήπεδο ξέσπασε σε χειροκροτήματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Παπαδόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κίτσος (76′ Καρμπόβνικ), Κανέ, Κούντε, Καρβάλιο (82′ Σουρλής), Φαντιγκά (68′ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Τικίνιο (76′ Ελ Αραμπί).

Πηγή: olympiacos.org