Ποδόσφαιρο posted by

Πέρασε και από το Αγρίνιο ο Θρύλος με ανατροπή

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ολυμπιακός με 1-2 απέναντι στον Παναιτωλικό, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο, όπως έγινε με τον Αστέρα Τρίπολης στο «Γ. Καραϊσκάκης» κατάφεραν στο δεύτερο μέρος του ματς να ανατρέψουν την κατάσταση και να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης με το τελικό 1-2.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο γήπεδο και κατάφερε να απειλήσει την αντίπαλη εστία, αρχικά στο 19′ όταν ο Ελ Κααμπί έκανε την κάθετη πάσα στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πήγε άουτ. Λίγο αργότερα, στο 30′, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή στιγμή με το σκαστό σουτ του Ιμπόρα από το ύψος του πέναλτι, όμως έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Όμως στο 33′ ο Παναιτωλικός κατάφερε να προηγηθεί, όταν ο Ντίαζ συνεργάστηκε με τον Ντουάρτε ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και με σουτ έκανε το 1-0 στην αναμέτρηση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ιδιαίτερα μετά τις αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή, Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, έγινε πιο δραστήριος και επιθετικός. Έτσι στο 72′ ο Ζέλσον Μάρτινς μετά από ατομική ενέργεια από τα δεξιά, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Τορεχόν και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 79′, ο Ελ Κααμπί έκλεψε την μπάλα από αμυντικό του Παναιτωλικού, πέρασε τον τερματοφύλακα της ομάδας του Αγρινίου και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε για δεύτερο συνεχόμενο ματς τη νίκη με το ίδιο σκορ και με τον ίδιο τρόπο, ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Παναιτωλικός (Γ. Πετράκης): Τσάβες, Ταμπίντζε (67′ Στάγιτς), Ντουάρτε, Οικονόμου, Μαλής, Χατζηθεοδωρίδης (71′ Τορεχόν), Πέρεζ, Μπουζούκης (61′ Τσινγκάρας), Μαυρίας, Καρέλης (61′ Ζοάο Πέδρο), Ντίαζ (61′ Σενγκέλια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Κίνι, Βέζο (90′ Ντόη), Ρέτσος, Ορτέγκα, Ποντένσε, Ιμπόρα (59′ Έσε), Τσικίνιο, Καμπράλ (59′ Μάρτινς – 84′ Αλεξανδρόπουλος), Ελ Κααμπί, Μασούρας (59′ Γιόβετιτς).

Πηγή: olympiacos.org