Πέρασε από το «μπλόκο» της Κηφισιάς ο Θρύλος

Πέρασε από το «μπλόκο» της  Κηφισιάς ο Θρύλος

Τη νίκη με 2-3 πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Κηφισιά, εκτός έδρας, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League, επιστρέφοντας έτσι στις επιτυχίες.

Στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ και ο Ρέτσος έκανε την κεφαλιά, με τον Κρίστινσον να μπλοκάρει. Στο 11′ ο Θρύλος κατάφερε να προηγηθεί με πολύ ωραίο γκολ του Μασούρα, ο οποίος έκανε το μακρινό σουτ με το αριστερό και έκανε το 0-1. Δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά αντέδρασε σωστά ο Κρίστινσον.

Στο 15′ η Κηφισιά είχε καλή στιγμή με μακρινό σουτ του Ματέους Σάντος, το οποίο όμως κατέληξε άουτ, ενώ στο 27′ ο ίδιος παίκτης βγήκε τετ α τετ από τα δεξιά, ο Ρέτσος έκανε την κόντρα και το πλασέ πήγε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 31′, ο Ολυμπιακός απείλησε και πάλι όταν ο Φορτούνης «γέμισε» από τα δεξιά, ο Ναβάρο έκανε την κεφαλιά την οποία όμως σταμάτησε ο Κρίστινσον, ενώ στο 38′ ο Καρβάλιο εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ματέους Σάντος και ο διαιτητής έδειξε τη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ναβάρο ο οποίος και έκανε το 0-2.

Ο Φορτούνης στο 43′ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και μπλόκαρε ο Κρίστινσον, ενώ στο 44′ ο Ρέτσος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-2 με μακρινό σουτ του Μιλίτσεβιτς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αν και με παίκτη λιγότερο σκόραρε στο 52′, όταν ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Ροντινέι έκανε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στον Μασούρα και κατέληξε στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής Μανούχος ακύρωσε το γκολ για χέρι του Μασούρα. Λίγο αργότερα, στο 61′, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Μπιανκόν βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 64′ ο Οζέγκοβιτς και έκανε το 2-2.

Δύο λεπτά μετά ο Μασούρας απείλησε με σουτ έξω από την περιοχή και μπλόκαρε ο Κρίστινσον, ενώ στο 69′ ο Ελ Αραμπί σκόραρε με το κεφάλι μετά από σέντρα του Καρβάλιο από τα δεξιά αλλά ακυρώθηκε και πάλι ως οφσάιντ κάτι το οποίο όμως δε φάνηκε ποτέ στο ριπλέι της φάσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 86′ κατάφεραν να σκοράρουν, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς σέντραρε από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί και πάλι πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Από εκεί και πέρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «είδε» τη δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ματέους Σάντος και αποβλήθηκε με κόκκινη.

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και πλέον έχει μπροστά του τη ρεβάνς του Κυπέλλου Ελλάδας, την προσεχή Τετάρτη με τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Κηφισιά (Ντ. Νίλσεν): Κρίστινσον, Μιλίτσεβιτς, Γκόμπελιτς, Βαφέας, Μασούρας, Ιπαλίμπο (90+6′ Νίνης), Πέιος, Μπιφουμά, Ίλιεφ (65′ Κλωναρίδης – 79′ Κωνσταντακόπουλος), Ματέους Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Καρβαλιάλ): Τζολάκης, Κίνι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ροντινέι (84′ Μάρτινς), Καμαρά (84′ Αλεξανδρόπουλος), Καρβάλιο, Φορτούνης (89′ Ορτέγκα), Ποντένσε (46′ Ντόη), Μασούρας, Ναβάρο (65′ Ελ Αραμπί).