Έρχεται και το 44ο μετά τη νίκη του Θρύλου στους Ζωσιμάδες

Το πρώτο γκολ του Όσκαρ Καρντόσο με τη φανέλα του Θρύλου μοιάζει χρυσό. Και για την ακρίβεια χρυσό… 44 καρατίων, όσα και τα πρωταθλήματα που θέλει να μετράει ο Ολυμπιακός στο φινάλε της σεζόν. Ο Παραγουανός επιθετικός της ομάδας μας ήταν εκείνος που άνοιξε τον δρόμο για την σπουδαία και υπερπολύτιμη από κάθε πλευρά νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα στο Εθνικό στάδιο Ιωαννίνων (0-2). Με κοντινή προβολή στο 68’ μετέτρεψε σε γκολ την σέντρα του Σεμπά από αριστερά γράφοντας το 0-1.

Το… κερασάκι έβαλε ο Σεμπά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με ένα έξοχο σε δημιουργία (Μιλιβόγεβιτς) και εκτέλεση γκολ, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Χάρη σ’ αυτή τη σπουδαία νίκη που ήρθε σ’ έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός διατηρήθηκε στο +7 στην κορυφή της βαθμολογίας και έκανε ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήταν άτυχη στις ευκαιρίες που έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη όμως βρέθηκε ο τρόπος να καταλήξει δύο φορές η μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων και να κατακτηθεί το 3ποντο.

68’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με το πρώτο γκολ του Καρντόσο με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ο Σεμπά έβγαλε την σέντρα από αριστερά για να πεταχτεί ο Παραγουανός επιθετικός στο «2ο» δοκάρι και να σπρώξει την μπάλα με αριστερή προβολή στα δίχτυα.
90+2’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Ολυμπιακό με εξαιρετικό γκολ του Σεμπά. Εξαιρετική ήταν και η ασίστ του Μιλιβόγεβιτς (μεγάλη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων) αλλά και το πλασέ του Σεμπά. Ο Βραζιλιάνος της ομάδας μας πλάσαρε, τον εξερχόμενο από την εστία του Περιστερίδη, με το εξωτερικό του αριστερού του ποδιού και ενώ ήταν εκτός μεγάλης περιοχής και πλάγια δεξιά.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Κούτρης, Μιχαήλ, Μπέριος, Τζημόπουλος, Λίλα, Κοζορώνης, Μαμπουλού (59’ Γαρουφαλιάς), Ντα Σίλβα Ζάιρο (75’ Κόντε), Ριβέρα (81’ Ναδάλες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (65’ Ιντέγε), Ελιουνούσι (58’ Πάρντο), Σεμπά, Καρντόσο (79’ Καμπιάσο).