Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και δίκαια έφτασε στο τρίποντο που τον έφερε μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα με 14 βαθμούς. Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 17’ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με το τέρμα του Αγκιμπού Καμαρά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Βατσλίκ δεν χρειάστηκε να επέμβει ούτε μία φορά. Στο δεύτερο μέρος και κόντρα στη ροή της αναμέτρησης, ο ΠΑΣ κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Εραμούσπε στο 61’. Στο 68’ ο Παπασταθόπουλος «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν, ο οποίος στο 84’ νικήθηκε από τον Ελ Αραμπί.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Μασούρα, Ονιεκουρού στα πλάγια και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Τικίνιο.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, καθώς ο Ονιεκουρού έκλεψε την μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ο Λοντίγκιν έπεσε στη γωνία του και μπλόκαρε. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιτεθούν σε πρώτο χρόνο.

Η απάντηση των γηπεδούχων στην ευκαιρία του Ονιεκουρού ήρθε στο 11’ με τον Περέα να αποτυγχάνει στην προσπάθειά του να νικήσει τον Βατσλίκ με το κεφάλι. Η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της και μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 17’ με τον Μασούρα να σεντράρει από τα αριστερά και τον Αγκιμπού Καμαρά να στέλνει τη «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση.

Μετά το γκολ ο ΠΑΣ Γιάννινα θέλησε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πιέσει για την ισοφάριση, ωστόσο δύο σουτ που επιχείρησαν οι Γκαρντάβσκι και Κάργας, δεν ανησύχησαν τον Βατσλίκ, ο οποίος απλά παρακολούθησε την μπάλα να φεύγει άουτ. Ο Θρύλος είχε τις ευκαιρίες του να διπλασιάσει τα τέρματά του με τους Ονιεκουρού, Μαντί Καμαρά, χωρίς οι δύο τελευταίοι να καταφέρουν να νικήσουν τον Λοντίγκιν.

Στο 42’ ο Γκαρντάβσκι βρέθηκε σε θέση βολής στο δεύτερο δοκάρι, όμως το τελείωμα του δεν ήταν ιδανικό, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε το τελευταίο σουτ του πρώτου μέρους έξω από την περιοχή, με τον Βατσλίκ να βλέπει την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Εμβιλά να παίρνει τη θέση του Ονιεκουρού και τον Αγκιμπού Καμαρά να μετακομίζει στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής. Ο Μπουχαλάκης στο 49’ είχε την πρώτη τελική και για λίγα εκατοστά δεν χρίστηκε σκόρερ, ενώ στο 52’ ήταν η σειρά του Μασούρα να απειλήσει με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα. Η μπάλα βρήκε στο χέρι του πεσμένου στο έδαφος Ρέαμπτσιουκ, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και από εκεί ο Εραμούσπε έκανε το 1-1.

Στο 66΄ο κ. Μαρτίνς άλλαξε για δεύτερη φορά το σύστημά του, καθώς έριξε στο ματς τον Ελ Αραμπί, αποσύροντας τον Μπουχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερα ο Παπασταθόπουλος βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή για το φάουλ που εκτέλεσε ο Μασούρας, αλλά με το κεφάλι «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι του Λοντίγκιν. Στο 70’ ο Αγκιμπού Καμαρά γύρισε από τα αριστερά, ο Μασούρας προσπάθησε να σκοράρει στην κίνηση, ωστόσο αστόχησε για λίγα εκατοστά.

Την ώρα που οι γηπεδούχοι έκαναν καθυστερήσεις σε κάθε ευκαιρία προκειμένου να κόψουν τον ρυθμό, η ομάδα μας πίεζε για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα και παραλίγο να το καταφέρει στο 78’ με τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός έξι λεπτά αργότερα δεν αστόχησε και από κοντά έγραψε το 1-2 χαρίζοντας έτσι τη νίκη στον Θρύλο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (66’ Ελ Αραμπί), Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (78’ Βαλμπουενά), Μασούρας (78’ Ροντρίγκες), Ονιεκουρού (46’ Εμβιλά), Τικίνιο