Γενικά posted by

Ο Θρύλος μεγάλος νικητής επικράτησε στην Πυλαία 3-0 του ΠΑΟΚ

Ο Θρύλος ήταν ο μεγάλος νικητής στην αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ σε βάρος του οποίου επικράτησε με 3-0 σετ (27-29, 18-25, 18-25) στο κλειστό της Πυλαίας και πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική και πέμπτη φετινή νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague. Οι Πειραιώτες μέσα σε 1,5 ώρα περίπου έκαμψαν την αντίσταση των Θεσσαλονικέων και παρουσίασαν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο, δείχνοντας ότι βρίσκουν ρυθμό παιχνίδι με παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πήρε το κρίσιμο 1ο σετ, με ανατροπή και αφού οι γηπεδούχοι βρέθηκαν τρεις φορές στο σετ μπολ, χάρη σε δυο διαδοχικούς άσσους του Κρίστιαν Φρομ, κυριάρχησε απόλυτα στο 2ο βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη και έφτασε σε αυτή αγωνιζόμενος με σοβαρότητα, συγκέντρωση και πάθος στο 3ο και τελευταίο. Κάπως έτσι ο Θρύλος έφυγε με το «καθαρό» και άνετο τρίποντο από την έδρα του ΠΑΟΚ στην Πυλαία και πλέον στρέφει την προσοχή στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη (4/2, 20:00 ΕΡΤ 3) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Με δυο σερί άσσους του Κρίστιαν Φρομ!

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 6-4 με δυο διαδοχικές προσπάθειες του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς. Στην εξέλιξη του σετ οι Θεσσαλονικείς διεύρυναν μέχρι το +5 το προβάδισμα τους στο 14-9, αλλά σταδιακά οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν να ανεβάζουν στροφές, βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση. Με προσπάθεια του Όκολιτς οι Πειραιώτες ψαλίδισαν τη διαφορά στους 2 πόντους στο 14-12 και μετά το 16-14, με  πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισαν σε 16-16, με τον Σέρβο ακραίο να πετυχαίνει τέσσερις διαδοχικούς πόντους. Οι δυο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ με τον Ολυμπιακό μετά το 19-18, να τρέχει ένα 2-0 σερί με τους Μιγιαΐλοβιτς και Όκολιτς και να προηγείται για πρώτη φορά με 19-20. Μετά από επίθεση του Έγκλεσκαλνς από την πίσω ζώνη οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν εκ νέου με 20-21. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (21-21), ο Μιγιαΐλοβιτς έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού στο 21-22, για να ακολουθήσει νέα ..ισοπαλία στο 22-22. Ο Χέρμανς Έγκλεσκλανς έδωσε ξανά τον προβάδισμα στο 22-23 και το πρώτο σετ μπολ στο 23-24, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 24-24 και να προσπερνάει με 25-24 και με 26-25. Ο Λετονός διαγώνιος ισοφάρισε σε 26-26, φτάνοντας στους 10 πόντους και ο Εβάρντο με πάιπ έδωσε το 3ο διαδοχικό σετ μπολ στον ΠΑΟΚ με 27-26. Ο Θρύλος όμως είχε και πάλι την απάντηση και έτρεξε ένα 3-0 σερί με το οποίο κατέκτησε το 1ο σετ. Αρχικά ο εξαιρετικός Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, ισοφάρισε σε 27-27 και ο Κρίστιαν Φρομ με δυο εξαιρετικούς διαδοχικούς άσσους έγραψε το 27-29, δίνοντας το προβάδισμα στα σετ στον Ολυμπιακό!

Κυριάρχησε και έκανε το 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Θρύλος με άσσο του Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε με 2-4 και διεύρυνε στο 3-0 το σερί του από το 2-2, με το μπλοκ του Φρομ στον Εβάρντο για το 2-5 που ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Το σερί του Θρύλου διεύρυνε στο 4-0, ο Αλεξάνταρ Όκολιτς γράφοντας με πρώτο χρόνο για το 2-6 και στην εξέλιξη του σετ, ο Νίκολα Μιγαϊλοβιτς εκτόξευσε στο +6 για πρώτη φορά τη διαφορά σημειώνοντας στο 4-10, το 5-11 και το 6-12! Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς πήρε τη σκυτάλη και αφού νίκησε το τριπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, με τον 16ο πόντο του, διεύρυνε στο +7 το προβάδισμα γράφοντας το 6-13, αρχικά και το 8-15 στη συνέχεια. Οι Θεσσαλονικείς με ένα 2-0 σερί μείωσαν σε 10-15, αλλά οι Πειραιώτες απάντησαν με 3-0 σερί και έφτασαν στο 10-18!Με πρώτο χρόνο ο Αλεξάνταρ Όκολιτς, έγραψε το 11-19 για τον Θρύλο. Ακολούθησε το 13-21 μετά από δυο διαδοχικές επιθέσεις άουτ των γηπεδούχων και το 14-22, με επίθεση του Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς, ο οποίος με το 14ο πόντο του, διατήρησε το +8, υπέρ του Θρύλου! Ο Κρίστιαν Φρομ πέτυχε το 15-23, ο Έγκλεσκαλνς το 17-24 για το πρώτο σετ μπολ και ο Όκολιτς με μπλοκ το 18-25, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στο 2-0!

Ξέφυγε μετά το 16-14 των γηπεδούχων και έφυγε με τη νίκη!

Ισορροπημένο ήταν το 3ο σετ στο ξεκίνημά του, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 9-9. Στο σημείο αυτό οι Πειραιώτες με επίθεση του Έγκεσκαλνς και πρώτο χρόνο του Όκολιτς ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 στο 3ο σετ, φτάνοντας στο 9-11, το οποίο έφερε το τάιμ άουτ από πλευράς ΠΑΟΚ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με ένα 3-0 σερί, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 12-11 αρχικά και με 14-12 στη συνέχεια. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Μιγιαΐλοβιτς στο 14-14, με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα και να φτάνουν στο 16-14. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και πάλι την αντίδραση, αφού με ένα 3-0 σερί, προηγήθηκαν με τον Φρομ στο 16-17 και με άσσο του Μιγιαΐλοβιτς ξέφυγαν με +2 και μετά το 16-18. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ κάλεσε το δεύτερο τάιμ άουτ, αλλά ο Θρύλος διεύρυνε στο 4-0 το σερί και με διπλό μπλοκ των Έγκλεσκαλνς και Χαραμπίδη πήγε στο 16-19! Το +3 διατηρήθηκε στο 17-20 και στο 18-21, με τον πρώτο χρόνο του Αλεξάνταρ Όκολιτς, ο οποίος έφτασε στους 8 πόντους. Από επίθεση του Βαν ντε Ντρις, η διαφορά πήγε στους +4 για τον Θρύλο στο 18-22 ενώ ο Φρομ τη διεύρυνε ακόμα περισσότερο γράφοντας το 18-23! Με εξαιρετικό άσσο του Χέρμανς Έγκλεσκαλνς, ο Θρύλος έφτασε στο ματς μπολ με 18-24 και με το 18-25 που ακολούθησε στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ μέσα στην Πυλαία!

Τα σετ: 0-3 σε 1.33. 27-29 (39’), 18-25 (27’), 18-25 (27’)