Ποδόσφαιρο posted by

Τον Θρύλο θα τον σέβεστε !

Ο Ολυμπιακός είναι εδώ και το έδειξε στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ, εκεί όπου νίκησε με 1-4 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς και έδειξαν την ανωτερότητά τους μέσα στο γήπεδο.

Από νωρίς ο Θρύλος μπήκε δυνατά στο γήπεδο και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο 17′ απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Όρτα έκανε την μπαλιά, ο Ναβάρο πλάσαρε στην κίνηση αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Κοτάρσκι. Δύο λεπτά μετά, στο 19′, ο Ορτέγκα έκανε το γύρισμα από τ’ αριστερά και ο Φορτούνης έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα όμως να πηγαίνει άουτ.

Στο 29′ όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 0-1. Ο Ποντένσε έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοτάρσκι έδιωξε προσωρινά και ο Ναβάρο στην επαναφορά από κοντά πλάσαρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 37′ ο Ποντένσε έστρωσε στον Τσικίνιο ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πήγε άουτ.

Λίγο αργότερα, στο 39′, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 1-1. Σε μία φάση στην οποία υπάρχει φάουλ στον Ροντινέι, ενώ στη συνέχεια ο Μουργκ «κατέβασε» την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, την ίδια στιγμή πίεσε τον Ορτέγκα ο οποίος «έκοψε» αλλά η μπάλα πήγε στον Ντεσπότοφ ο οποίος με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά και κατάφερε ξανά να προηγηθεί. Στο 54′ ο Ποντένσε μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και σημείωσε το 1-2 με πολύ όμορφο τρόπο.

Ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 71′, με κεφαλιά του Οζντόεφ μετά από κόρνερ, με τον Πασχαλάκη όμως να αντιδρά σωστά και να μπλοκάρει. Στο 83′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ποντένσε από τ’ αριστερά, έκανε τη σέντρα για τον Ελ Κααμπί και ο Μαροκινός με σουτ στην κίνηση «έγραψε» το 1-3!

Δύο λεπτά μετά, στο 85′, ο Κωνσταντέλιας έκανε την μπαλιά για τον Ντεσπότοφ μέσα στην περιοχή ο οποίος έκανε το σουτ και έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 90′, ο Τσικίνιο έκανε την μπαλιά στον Ποντένσε, ο Πορτογάλος βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά και έκανε το πλασέ, με τον Κοτάρσκι να διώχνει και στη συνέχεια ο Ελ Κααμπί κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στην Τούμπα.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Μπάμπα, Κουλιεράκης, Κετζιόρα, Σάστρε (72′ Κάστρο), Μεϊτέ (72′ Σβαμπ), Οζντόεφ, Κωνσταντέλιας (87′ Τζίμας), Μουργκ (61′ Ζίβκοβιτς), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (61′ Τόμας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν (87′ Ρέτσος), Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (80′ Ιμπόρα), Φορτούνης (76′ Μασούρας), Ποντένσε, Ναβάρο (76′ Ελ Κααμπί).

* Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αστυνομικού Γιώργου Λυγγερίδη.

Πηγή: olympiacos.org