Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στην Τούμπα ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα, όπως τα δύο δοκάρια από Εμβιλά και Καμαρά. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 51’ με τον Ίνγκασον, αλλά ο Θρύλος απάντησε στο 77’ με την κεφαλιά του Μπα. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τζόλης είχε δοκάρι για λογαριασμό του ΠΑΟΚ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Καμαρά και Εμβιλά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βαλμπουενά, Βρουσάι στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους τελική στο ματς στο πρώτο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός στο 14’ απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να αποκτήσει το προβάδισμα. Βρουσάι και Φορτούνης συνδυάστηκαν άψογα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά, ο οποίος με σουτ στην κίνηση «ανάγκασε» τον Πασχαλάκη σε δύσκολη επέμβαση. Ο Γάλλος πήρε το ριμπάουντ και με νέο σουτ «σημάδεψε» το αριστερό δοκάρι. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Καμαρά έφυγε άουτ, αφού πρώτα η «στρογγυλή θεά» χτύπησε στο δοκάρι. Ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ επενέβη σωτήρια και στο 20’ στο φάουλ του Βαλμπουενά…

Οι στημένες μπάλες ήταν ο μοναδικός τρόπος να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι την περιοχή του Σα, ο οποίος στο 24’ αντέδρασε σωστά στην κεφαλιά του Ίνγκασον. Η απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο 35’ με το φάουλ του Φορτούνη, το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Πασχαλάκης με τα ακροδάχτυλα. Ο Θρύλος συνέχισε να ελέγχει τη μεσαία γραμμή, χωρίς να καταφέρει να μετουσιώσει την υπεροχή του σε κάποιο γκολ.

Από ένα κόρνερ προήλθε το γκολ του ΠΑΟΚ στο 51’. Ο Σα απέκρουσε την κεφαλιά του Ουάρντα, ωστόσο ο Ίνγκασον πήρε το ριμπάουντ και με σουτ άνοιξε το σκορ. Ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή δέκα λεπτά αργότερα με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του Βρουσάι. Ο Πορτογάλος τεχνικός φρέσκαρε ακόμα περισσότερο την επίθεσή του με τον Χασάν να μπαίνει αντί του Βαλμπουενά στο 70’.

Οι κινήσεις έφεραν αποτέλεσμα στο 77’ με τον Ολυμπιακό να απαντάει με τον ίδιο τρόπο. Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Μπα έκανε την κίνηση προς την καρδιά της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Στο 82’ ο κ. Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις κινήσεις του από τον πάγκο με τους Μπουχαλάκη, Μασούρα να παίρνουν τη θέση των Φορτούνη και Ελ Αραμπί, αντίστοιχα. To 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το αήττητο στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά, Εμβιλά, Βαλμπουενά (70’ Χασάν), Βρουσάι (61’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (82’ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (82’ Μασούρας).