Άντε γεια !!!

Ο Θρύλος είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκε δίκαια στο 48′ με τον Γιαννούλη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη, ύστερα από την εκπληκτική ατομική ενέργεια του Τσιμίκα και το γύρισμα του Ραντζέλοβιτς. Ο Θρύλος είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, δεν τις αξιοποίησε, αλλά στο τέλος έφυγε με το τρίποντο παραμένοντας πρώτος και αήττητος.

Αφού κύλησαν τα πρώτα λεπτά με τις πολλές διακοπές, λόγω των καπνογόνων, το παιχνίδι απέκτησε σιγά σιγά ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να «κερδίσουν» τη μεσαία γραμμή. Στο 23′ ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Τσιμίκα να βρίσκει χώρο και να επιχειρεί το σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα από το σουτ του Έλληνα αμυντικού έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν από τα πλάγια να αναπτυχθούν, ωστόσο η τελική που σημείωσαν στο 31′ ήταν από στημένη φάση.

Η πίεση που ασκούσαν οι παίκτες της ομάδας μας δεν επέτρεπε στους αντιπάλους τους να βγουν με αξιώσεις μπροστά. Σε αντίθεση με τους παίκτες του κ. Πέδρο Μαρτίνς, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους άγγιξαν τρεις φορές το 0-1. Αρχικά ο Ελ Αραμπί στο 41′ επιχείρησε το γυριστό σουτ, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Στο 43′ ο Τσιμίκας με ατομική ενέργεια έφτασε στα όρια της περιοχής, ωστόσο το σουτ του δε βρήκε στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ραντζέλοβιτς μόνος στην περιοχή σούταρε άστοχα με το αριστερό.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος και να βγαίνει γρήγορα στην επίθεση. Στο 48′ ο Τσιμίκας σε ακόμα μία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και ο Ραντζέλοβιτς πριν βγει η μπάλα τη γύρισε. Αυτή χτύπησε στον Γιαννούλη και κατέληξε στο βάθος της εστίας. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι σκόραραν και με τη χρήση VAR ο διαιτητής σωστά δε μέτρησε το τέρμα. Στο 58′ ο Θρύλος έχασε ακόμα μία ευκαιρία, αυτή τη φορά με τον Γκιλιέρμε. Ο τελευταίος σούταρε στην κίνηση έξω από την περιοχή, αλλά η «στρογγυλή θεά» έφυγε άουτ.

Στο 69′ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Χασάν να παίρνει τη θέση του Ελ Αραμπί. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Καμαρά έκλεψε και σούταρε, όμως ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε. Στο 83′ ο Μασούρας μπήκε αντί του Ραντζέλοβιτς με στόχο να χτυπήσει η ομάδα μας στην αντεπίθεση. Ο Γκασπάρ «έκλεισε» τις αλλαγές μπαίνοντας στη θέση του Βαλμπουενά.

Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε χώρους, τα «τυφλά» γεμίσματα αποτέλεσαν εύκολη λεία για τους αμυντικούς μας και έτσι ο Ολυμπιακός έφυγε από την Τούμπα με τους τρεις πόντους της νίκης.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (90′ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (69’ Χασάν).