Μαγική εικόνα το 2-1

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά αντέδρασε καθυστερημένα. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ στο 6’ με τον Μαουρίτσιο και έκαναν το 2-0 στο 73’ με τον Σανκαρέ. Ο Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 81’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης, Καμαρά και Τιάγκο Σίλβα ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή. Βρουσάι και Φορτούνης τοποθετήθηκαν στα άκρα και ο Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν νωρίς κεφάλι στο σκορ, καθώς στο έκτο λεπτό ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά βρήκε στόχο και πέτυχε
το 1-0.
Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και προσπαθούσε με υπομονή να «χτίσει» τις επιθέσεις του, προκειμένου να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 16’ ο Σεμέδο απείλησε με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βρουσάι αστόχησε στο τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 25’ ο Μπουχαλάκης βρήκε χώρο και επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Στο 33’ η ομάδα μας αναπτύχθηκε ωραία από τα δεξιά, ο Καμαρά σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Διούδη να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία.

Η κυριαρχία του Ολυμπιακού στον αγωνιστικό χώρο συνεχίστηκε και στο 42’ ο Βρουσάι αστόχησε στην κεφαλιά που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι. Στο 43’ ήταν η σειρά του Χασάν να πλησιάσει την ισοφάριση, ωστόσο η «στρογγυλή θεά» έφυγε για λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Συγκεκριμένα, ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Βρουσάι. Στο 56’ ο Πορτογάλος πέρασε στο ματς τους Ελ Αραμπί, Μπα στις θέσεις των Φορτούνη και Παπασταθόπουλου, αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» είχαν κλειστεί πίσω προσπαθώντας να αντέξουν στην πίεση. Στο 63’ ο Τιάγκο Σίλβα θα μπορούσε να είχε σκοράρει, αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και στο επόμενο λεπτό ο Χασάν πλάσαρε τον Διούδη, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 70’ ο Μπουχαλάκης γέμισε από τον άξονα, ο Ελ Αραμπί επιχείρησε να σκοράρει με το κεφάλι, χωρίς να βρει στόχο. Κόντρα στη ροή του αγώνα και στη δεύτερη ευκαιρία του στο ματς ο Παναθηναϊκός πέτυχε το 2-0 με τον Σανκαρέ στο 73’.

Ο κ. Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές του στο 76’ με τους Κάιπερς και Μασούρα να μπαίνουν αντί των Χασάν και Καμαρά, αντίστοιχα. Στο 79’ ο Ανδρούτσος έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει σε 2-1, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση. Ωστόσο, η ομάδα μας κατάφερε να φτάσει στο 2-1 δύο λεπτά αργότερα με τον Ελ Αραμπί να σπρώχνει τη «στρογγυλή θεά» στα δίχτυα με το κεφάλι. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Μπα να αντικρίζει για δεύτερη φορά κίτρινη κάρτα λίγο πριν το τέλος κι ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έπεφταν συνεχώς κάτω «σπάζοντας» έτσι το ρυθμό του ματς και σπαταλώντας χρόνο.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (56’ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76’ Μασούρας), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (46’ Βαλμπουενά), Φορτούνης (55’ Ελ Αραμπί), Χασάν (76’ Κάιπερς).