Ποδόσφαιρο posted by

Με θρίαμβο με σκορ 1-4 στην έδρα του Παναθηναϊκού ολοκληρώθηκαν οι υποχρεώσεις του Ολυμπιακού

Η ομάδα μας ήταν καταιγιστική από τα πρώτα δευτερόλεπτα και έφτασε γρήγορα στην επίτευξη δύο τερμάτων. Ο Μασούρας “χτύπησε” για πρώτη φορά στο 7’ και για δεύτερη στο 12’. Στο 16’ ο Σα απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιγιαφάνες και έδωσε την ευκαιρία στον Θρύλο να πάει στα αποδυτήρια με τρία τέρματα διαφορά, χάρη στο γκολ του Ελ Αραμπί στο 33’. Στο 53’ ο Μαουρίσιο κατάφερε να μειώσει σε 1-3, αλλά ο Ελ Αραμπί με το 28ο φετινό του γκολ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο κ. Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Εμβιλά, Σεμέδο και Καλογερόπουλο στο κέντρο της άμυνας με τους Ανδρούτσο και Ρέαμπτσιουκ να τοποθετούνται στα πλάγια. Καμαρά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ελ Αραμπί, Μασούρα στις πτέρυγες και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας έδειξε τις προθέσεις της από τα πρώτα δευτερόλεπτα, καθώς πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ο Μπουχαλάκης είχε την πρώτη τελική του ματς. Η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν άργησε να μετουσιωθεί σε γκολ. Συγκεκριμένα ο Ελ Αραμπί έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Μασούρα, ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ μόλις στο 7’. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαροκινός άσος άγγιξε το 0-2, ωστόσο η μπάλα από το πλασέ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Ο Θρύλος διπλασίασε τα τέρματά του στο 12’ με τον Χασάν να βγάζει την ασίστ και τον Μασούρα να βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά.

Στο 15’ ο Αιγύπτιος πλάσαρε ωραία τον Χριστογεώργο, όμως ο Σουηδός ρέφερι ακύρωσε το γκολ και γύρισε τη φάση πίσω δείχνοντας την άσπρη βούλα. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε το πέναλτι, με τον Σα να πέφτει στη δεξιά του γωνία και να διώχνει σε κόρνερ, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία του. Κάποια σκληρά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα να «παγώσει» ο ρυθμός με τις συνεχείς διακοπές. Παρόλα αυτά ο Χασάν έφτασε κοντά στο 0-3 στο 33’, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να του λέει «όχι». Στο 36’ ήταν η σειρά του Καμαρά να απειλήσει με σουτ από τη γραμμή της περιοχής. Τελικά το 0-3 επιτεύχθηκε στο 38’ με τον Μασούρα να αποκτά τον ρόλο του δημιουργού και τον Ελ Αραμπί αυτό του εκτελεστή…

Το πρώτο μέρος έκλεισε με μία καλή στιγμή από κάθε ομάδα. Στο 44΄ το γυριστό σουτ του Ρέαμπτσιουκ κατέληξε στην αγκαλιά του Χριστογεώργου και στο επόμενο λεπτό ο Ιωαννίδης αστόχησε από καλή θέση στην κεφαλιά που επιχείρησε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή, βάζοντας τον Λαλά στη θέση του Ρέαμπτσιουκ. Στο 47’ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Σα να βγαίνει γρήγορα και να βάζει τέλος στη φάση. Η απάντηση της ομάδας μας ήρθε στο 51’ με το σουτ του Εμβιλά και τη σπουδαία επέμβαση του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού. Στο 53’ ο Μαουρίσιο κατάφερε να νικήσει τον Σα με σουτ και να γράψει το 1-3. Στο επόμενο λεπτό ο Σεμέδο, που είχε ανέβει ψηλά για το κόρνερ, λίγο έλειψε να δώσει και πάλι αέρα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό.

Στο 61’ ο Χασάν προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακρινή απόσταση, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι, ενώ στο 63’ ο Αιγύπτιος είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει το σουτ του δύσκολα με το πόδι. Στην εξέλιξη της φάσης ο Λαλά επιχείρησε να σκοράρει με σουτ από τα δεξιά, με τον Μολό να βάζει το σώμα του και να σταματάει την πορεία της «στρογγυλής θεάς» προς τα δίχτυα. Στο 69’ Ανδρούτσος και Ελ Αραμπί έβγαλαν ωραία τον Θρύλο στην αντεπίθεση, ο τελευταίος γύρισε στον Χασάν, ο οποίος δεν μπόρεσε την τελευταία στιγμή να πανηγυρίσει το γκολ.

Στο 70’ ο κ. Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Τιάγκο Σίλβα και Φορτούνη, κινήσεις που απέδωσαν καρπούς. Στο 73’ ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να μειώσει και μετά από λίγα δευτερόλεπτα ο Φορτούνης άνοιξε στον Ανδρούτσο στα αριστερά, ο Έλληνας άσος έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με ωραία κεφαλιά ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Το 1-4 έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με εμφατικό τρόπο τη σεζόν και παράλληλα πανηγύρισε τη μεγαλύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα στην έδρα του «αιωνίου» αντιπάλου του.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Καλογερόπουλος, Εμβιλά (78’ Μπρούμα), Μπουχαλάκης, Καμαρά (70’ Τιάγκο Σίλβα), Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά), Ελ Αραμπί, Μασούρας (70’ Φορτούνης), Χασάν (89’ Βαλμπουενά).

Πηγή:olympiacos.org