Μπάσκετ posted by

Ετοιμάζεται να το σηκώσει ο Θρύλος, έκανε το 2-0 μέσα στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 78-72, έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών και με νίκη την Παρασκευή (17/06, 21.00) στο ΣΕΦ θα στεφθεί πρωταθλητής Ελλάδος!

Στο ξεκίνημα ήταν νευρικές και οι δύο ομάδες (6-6 στο 5’), ωστόσο, τα δύο γρήγορα φάουλ που υπέπεσαν οι Τόμας Γουόκαπ (στο 3’) και Μουστάφα Φαλ (στο 5’) ήταν φανερό πως επηρέασαν την ομάδα μας, η οποία, ωστόσο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -1 (21-20) χάρη στην περιφερειακή της ευστοχία (είχε 6/8 στο διάστημα αυτό). Η 2η περίοδος, όμως, ήταν «καταστροφική». Αμυντικά κενά, κακές επιθετικές επιλογές, χαμένα ριμπάουντ και χαμένα λέι απ(!), επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να «χτίσουν» μια διαφορά 14π. (46-32).

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκαναν το τέλειο παιχνίδι και ανέτρεψαν μια και καλή την εις βάρος τους κατάσταση. Με άμυνα για σεμινάριο, καλή κυκλοφορία της μπάλας και εξαιρετικές επιλογές κατάφεραν με ένα επί μέρους σκορ 23-2 να προσπεράσουν με 7π. (48-55 στο 26’). Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν και με 11π. (63-74 στο 35’), όμως, βιαστικές επιλογές και άστοχα σουτ επέτρεψαν στους «πράσινους» να μειώσουν στους 4π. (72-76), 42.9’’ για το τέλος. Τη λύση, όμως, έδωσε η σταθερά καλή άμυνα της ομάδας μας, ενώ το τελικό 72-78 έγραψε με 2/2 ελεύθερες βολές ο Κώστας Σλούκας.

Δεκάλεπτα: 21-20, 46-32, 56-61, 72-78.

Πηγή: olympiacosbc.gr