Μπάσκετ posted by

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 69-58 και κατέκτησε το τρίτο το… καλό!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 69-58 και κατέκτησε για 3η σερί χρονιά το Κύπελλο Ελλάδος! Αυτός είναι ο δεύτερος τίτλος της σεζόν, καθώς είχε κατακτήσει και το Super Cup, πάλι επί των «πρασίνων»! MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Μουστάφα Φαλ.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «ερυθρόλευκους», καθώς μόλις στο 2ο λεπτό είδαν τον Αϊζάια Κάνααν να αποχωρεί τραυματίας (χτύπησε στον αυχένα και στο πρόσωπο). Όπως αποδείχθηκε, όμως, δεν ήταν κάτι πολύ σοβαρό και έτσι ο Αμερικανός επέστρεψε στο ματς δευτερόλεπτα πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Νευρικότητα και εκατέρωθεν αστοχία ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά του πρώτου δεκαλέπτου, η λήξη του οποίου βρήκε την ομάδα μας να έχει βραχύ προβάδισμα (12-14). Ο Παναθηναϊκός βρήκε στόχο από την περιφέρεια και προσπέρασε (24-23), όμως με σούπερ άμυνα και ένα σερί 7-0, η ομάδα μας προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6π. (24-30) στο 19’. Αξίζει δε να σημειωθεί πως το ένα και μοναδικό τρίποντο που πέτυχε στο α’ μέρος (είχε 1/14) ήρθε δια χειρός Τόμας Γουόκαπ στο 18’. Τελικά, με 1/2 ελεύθερες βολές ο Γκραντ μείωσε για τον Παναθηναϊκό σε 25-30 στο 20’.

Η μπασκετική ποιότητα… απουσίασε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Λάθη και κακές επιθετικές επιλογές κράτησαν άποντη την ομάδα μας για περίπου τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο ο Παναθηναϊκός μείωσε αρχικά σε 29-30 και στο 15’ προσπέρασε με τρίποντο του Μήτογλου (32-31). Το ματς παρέμεινε ισορροπημένο μέχρι και το 28’ (39-39). Στο σημείο αυτό, όμως, ο Ολυμπιακός με σούπερ άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Πίτερς, Φαλ και Παπανικολάου έτρεξε ένα σερί 8-0 και έκλεισε την 3η περίοδο στο +8 (39-47). Και δεν σταμάτησε εκεί… Πάντα με βάση του την άμυνα και τους Ράιτ και Πετρούσεφ να κυριαρχούν στην ρακέτα, ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό, αύξησε τις αποστάσεις στους 14π. (48-61) στο 37’ και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη!

Δεκάλεπτα: 12-14, 25-30, 39-47, 58-69.

Πηγή: olympiacosbc.gr