Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με 1-2

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και παρά την ισοφάριση του Ταχάρ στο 48’ έφτασε στη νίκη, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής. Ο Θρύλος απέκτησε γρήγορα το προβάδισμα με το γκολ του Φορτούνη στο 4’, ενώ ο Ελ Αραμπί με το 14ο τέρμα του στο πρωτάθλημα έγραψε το τελικό 1-2 στο 68’.

Ο κ.Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ντρέγκερ, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, με τους Μασούρα, Μπρούμα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Χρειάστηκαν μόλις 185 δευτερόλεπτα για να πάρει κεφάλι στο σκορ ο Ολυμπιακός, καθώς το ανέβασμα του Ντρέγκερ από τα δεξιά έφερε και την ασίστ στον Φορτούνη. Ο τελευταίος δεν έχασε την ευκαιρία και με αριστερό πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κνετ, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 0-1 στο 4’. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 14’ ο Τζολάκης παραλίγο να πιστωθεί ασίστ, αλλά ο Μασούρας δεν πρόλαβε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Σισέ να απειλήσει, ενώ στο 22’ η μπάλα από το σουτ του Καμαρά πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν στα πρώτα λεπτά διάθεση να μην κλειστούν πίσω και να πιέσουν ψηλά, με σκοπό να δυσκολέψουν το σύνολο του Μαρτίνς να κυκλοφορήσει την μπάλα. Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο να ισοφαριστεί. Αντίθετα, θα μπορούσε να είχε διευρύνει το προβάδισμά του πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια όπως στη φάση του 35’, που ο Κνετ βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Μασούρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Συγκεκριμένα, ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Φορτούνη και ο Ραντζέλοβιτς αυτή του Μπρούμα. Ο Παναιτωλικός κατάφερε, στην πρώτη του αξιόλογη ευκαιρία, να σκοράρει με κεφαλιά του Ταχάρ στο 48’. Τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει και να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό.

Στο 61’ ο Εμβιλά, όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Τελικά η υπεροχή του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 66’ με τον Βρουσάι να κάνει την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, τον Βαλμπουενά να βγάζει την κάθετη μπαλιά πέφτοντας και τον Ελ Αραμπί να ολοκληρώνει τη φάση πλασάροντας άψογα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Η ομάδα μας διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και έφτασε σε ακόμα μία νίκη, που την κρατάει σε απόσταση ασφαλείας από τις υπόλοιπες ομάδες.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ντρέγκερ (85’ Ανδρούτσος), Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (59’ Βρουσάι), Μπρούμα (46’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (46’ Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί (90’ Χασάν).