Πήρε το «διπλό» ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναιτωλικό με σκορ 2-0

Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός, πήρε την εκτός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στον Παναιτωλικό για το πρωτάθλημα της Super League, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν όπως έπρεπε και σε καμία περίπτωση δεν άφησαν περιθώριο στους γηπεδούχους.

Το σκορ ο Θρύλος άνοιξε με ένα πολύ ωραίο γκολ, με σκόρερ τον Μπιέλ στο 50′, ενώ το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 82′ με τον Βαλμπουενά.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε τη διάθεσή του απέναντι στον Παναιτωλικό. Οι «ερυθρόλευκοι» αυτό που ήθελαν ήταν να μπουν στο ματς και να ελέγξουν την κατοχή και τον ρυθμό του αγώνα και το κατάφεραν από τα πρώτα κιόλας λεπτά.

Παράλληλα είχαν και τις ευκαιρίες τους για γκολ, χωρίς όμως να φτάνουν στην επίτευξή του. Οι πρώτες καλές ευκαιρίες παρουσιάστηκαν από στημένες φάσεις και μάλιστα με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Στο 24′ ο Χάμες Ροντρίγκες «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, με τον Παπασταθόπουλο να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Την ίδια πορεία είχε η μπάλα στη νέα κεφαλιά Παπασταθόπουλου στο 35′, με δημιουργό ξανά τον Χάμες μετά από εκτέλεση κόρνερ αυτήν τη φορά.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43′, ο Ολυμπιακός είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του. Ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, με την μπάλα να πηγαίνει στον Μπιέλ από τη δεξιά πλευρά κοντά στη μικρή περιοχή και σχεδόν εξ επαφής με την εστία, με τον Ισπανό όμως να μη βρίσκει την μπάλα όπως θα ήθελε.

«Μίλησε» η ποιότητα

Στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ για τον Θρύλο δεν άργησε να έρθει και μάλιστα ήταν σε μία φάση στην οποία φάνηκε η ποιότητα των ποδοσφαιριστών της ομάδας. Στο 50′ ο Χάμες Ροντρίγκες συνεργάστηκε με τον Μπακαμπού στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κατέληξε στον Μπιέλ ο οποίος με σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό με εντυπωσιακό τρόπο!

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να μην απειλούνται καθόλου από τους γηπεδούχους και στο 79′ ο Μπιέλ έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Το 0-2 του αγώνα έγινε στο 82′, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε την κάθετη μπαλιά στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο ποδοσφαιριστή να αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ολυμπιακός έψαξε και το τρίτο γκολ, με τον Γκάρι Ροντρίγκες στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση δεξιά, αλλά η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στεργιάκη.

Έτσι ο Ολυμπιακός πέρασε από το Αγρίνιο και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενόψει της συνέχειας που βρίσκει την ομάδα αντιμέτωπη την προσεχή Πέμπτη με την Φράιμπουργκ, εκτός έδρας, για τους ομίλους του UEFA Europa League.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Στεργιάκης, Αποστολάκης (67’ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Μλάντεν (83’ Φλόρες), Μάρτενσον, Ντίας (67’ Ντουάρτε), Σενγκέλια (83’ Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβός, Μόρσεϊ (76’ Πέδρο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Παπασταθόπουλος (71’ λ. τρ. Σαμασέκου), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (71’ Βαλμπουενά), Χάμες Ροντρίγκες (88’ Φορτούνης), Μπιέλ (89’ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (53’ Ελ Αραμπί).