Γενικά posted by

Αλύγιστος ο Θρύλος κέρδισε 3-2 τον ΠΑΟΚ

Μια ακόμα πολύ σημαντική νίκη στη μάχη της διεκδίκησης του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, που επικράτησε στο τάι μπρέικ (25-16, 21-25, 20-25, 25-21, 17-15) του ΠΑΟΚ στην εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής στο Ρέντη. Οι Πειραιώτες παρά το γεγονός ότι κλήθηκαν να δώσουν τρία παιχνίδια σε διάστημα έξι ημερών, μετά την ταλαιπωρία που υπέστησαν με τα κρούσματα COVID -19 και αφού προηγουμένως είχαν μείνει σε αγωνιστική απραξία για 20 ημέρες, κατάφεραν να ανταπεξέλθουν. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν λύγισε από τις καταστάσεις που δυσκόλεψαν την αποστολή της, ούτε από την εξέλιξη του σημερινού αγώνα, στον οποίο βρέθηκε να χάνει με 1-2 σετ και αγωνιζόμενη με ψυχή και αυταπάρνηση έφτασε στην επίτευξη της σπουδαίας νίκης. Μιας νίκης που είναι η 12η σε 13 αγώνες, η 10η διαδοχική στο φετινό πρωτάθλημα, και η οποία φέρνει τον Ολυμπιακό στους 36 βαθμούς, καθιστώντας τον το απόλυτο αφεντικό στην κούρσα του τίτλου. Ο Θρύλος δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ, να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή και τον άφησε στο -11!

Έλεγξε το 1ο σετ και προηγήθηκε!

Ο Ολυμπιακός απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα, φτάνοντας στο 2-0 με επιθέσεις του Μιγιαΐλοβιτς και Έγκλεσκαλνς, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν μετά δυο σερί πόντους του Κουμεντάκη με επίθεση και άσσο. Η απάντηση ήρθε δια χειρός Έγκεσκαλνς ο οποίος με δυο σερί πόντους επανέφερε τη διαφορά του +2 (4-2) και μετά το 5-4, ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί ξέφυγε για πρώτη φορά με +5, φτάνοντας στο 9-4 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Αλεξάνταρ Όκολιτς. Από επίθεση του Κρίστιαν Φρομ τα προβάδισμα αυξήθηκε στο +6 για το 12-6 και παρέμενε στο 13-7 μετά από επίθεση του Ανδρεάδη και στο 14-8 μετά από προσπάθεια του Κουμεντάκη που σταμάτησε στο φιλέ.  Ο Φρομ με νέα επίθεση έγραψε το 15-9,  ο Μιγιαΐλοβιτς διεύρυνε για πρώτη φορά στο +7 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα γράφοντας το 16-9 και ο Έγκλεσκαλνς με το δεύτερο προσωπικό του άσσο το 18-10, που αποτελούσε τη μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν για πρώτη φορά ένα 3-0 σερί μειώνοντας σε 18-13, στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο Στιβαχτής με το δεύτερο προσωπικό του μπλοκ, στον Άγκανιτς, σταμάτησε το σερί αυτό για το 19-13 και ο Μιγιαΐλοβιτς νίκησε το διπλό μπλοκ του ΠΑΟΚ, στο 20-13 και ο Φρομ με τον τρίτο «ερυθρόλευκο» άσσο διεύρυνε στο 3-0 το σερί, με το οποίο οι Πειραιώτες απάντησαν σε αυτό που είχε προηγηθεί από πλευράς φιλοξενούμενων,  για το 21-13.  Με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς διαμορφώθηκε το 23-15 και με επίθεση του ίδιου ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο σετ μπολ με 24-15.  Ο Λετονός διαγώνιος σταμάτησε στη συνέχεια τον Βαν Ντε Ντρις για το 25-16, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ.

Πιο κλειστό το 2ο σετ και ισοφάριση σε 1-1

Στην έναρξη του 2ου σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε και πάλι δυνατά και έφτασε γρήγορα στο 4-1. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-3 και μετά το 5-4, οι «ερυθρόλευκοι» επανέφεραν τη διαφορά του +3 για το 7-4 με προσπάθεια του Όκολιτς, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 7-7 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με 7-8. Το σερί αυτό σταμάτησε ο Κρίστιαν Φρομ που ισοφάρισε για λογαριασμό του Ολυμπιακού, τόσο στο 8-8, όσο και στο 9-9. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα (9-10), με τον Όκολιτς να ισοφαρίζει και τον Ολυμπιακό. φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 11-2, όταν ο Φρομ ισοφάρισε και ο Μιγαϊλοβιτς με μπλοκ άουτ, ανέτρεψε την κατάσταση γράφοντας το 12-11. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 13-13, όταν ο ΠΑΟΚ απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα δυο πόντων φτάνοντας στο 13-15. Από επίθεση άουτ του Βαν Ντε Ντρις και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Φρομ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (15-15) και ακολούθησε νέα ισορροπία μέχρι το 17-17, όταν ξέφυγαν για πρώτη φορά με +3 οι φιλοξενούμενοι στο 17-20. Στην εξέλιξη του σετ, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και έφτασε στο 21-25 χάρη στο οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ανατροπή και προβάδισμα των φιλοξενούμενων

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, ο ΠΑΟΚ πήγε στο 3-4, όμως με ένα 4-0 σερί οι Πειραιώτες ξέφυγαν με +3 στο 7-4. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το 8-7, αλλά στο σημείο αυτό ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων οι οποίοι προσπέρασαν για το 8-10. Μετά το 9-11, ήταν σειρά του Ολυμπιακού να απαντήσει και με δικό του 4-0 σερί ανέκτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 13-11 με τον Έγλεσκαλνς. Ο Κρίστιαν Φρομ με δύσκολη προσπάθεια, διατήρησε το +2 στο 14-12, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 5-0 σερί και προηγήθηκαν με 14-17. Το σερί αυτό σταμάτησε με προσπάθεια του Φρομ για το 15-17, ενώ ο ίδιος σημείωσε το 16-18. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 19-20, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 20-25 κάνοντας στο 1-2 στα σετ.

Αντίδραση με ψυχή, από το 15-17 στο 21-17 και… παράταση!

Ισορροπημένο ήταν και το 4ο σετ στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Μετά το 3-4, με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι ο Ολυμπιακός απάντησε φτάνοντας το 9-7 με τον ΈγκλεσκαλνςΑκολούθησε το 11-9 για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι δέχθηκαν ένα 3-0 σερί στο σημείο αυτό και έμειναν πίσω στο σκορ με 11-12, αλλά ανέκτησαν το προβάδισμα στο 14-13, μετά από μπλοκ του Όκολιτς στον Άγκανιτς. Στη συνέχεια είχαμε νέα ανατροπή με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 14-16 με δυο σερί πόντους του Βαν Ντε Ντρις και στο 15-17. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 17-17 με τον Μιγιαΐλοβιτς και προσπέρασε με 18-17 μετά από άσσο του Στιβαχτή. To σερί των «ερυθρολεύκων» συνεχίστηκε και έφτασε στο 5-0, με τον Μιγιαΐλοβιτς να γράφει το 20-17! Ο Ανδρέας Ανδρεάδης το διεύρυνε ακόμα περισσότερο πετυχαίνοντας το 21-17 και μετά το 6-0, σταμάτησε από σερβίς του Στιβαχτή το οποίο πέρασε άουτ (21-18). Στη συνέχεια προήλθε το 22-18, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 22-19, αλλά ο Έγκλεσκαλνς έγραψε το 23-19. Ο Φρομ έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-20 και ο ίδιος με μπλοκ άουτ  σημείωσε το 25-21, χάρη στο οποίο ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ. και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

«Που δεν λυγά ποτέ»!

Ο Ανδρέας Ανδρεάδης έδωσε δυο φορές το προβάδισμα στο τάι μπρέικ (1-0, 2-1), τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και στις δυο περιπτώσεις (1-1, 2-2) ενώ τη σκυτάλη πήρε στη συνέχεια ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς για το 3-2 με ωραία επίθεση. Από επίθεση άουτ του Βαν Ντε Ντρις οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 4-2 και με μπλοκ του Όκολιτς στον διαγώνιο του ΠΑΟΚ, ξέφυγαν με 5-2, τρέχοντας ένα 3-0 σερί! Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 5-3, αλλά μετά από σερβίς του Σωτηρίου που πέρασε άουτ, επανήλθε η διαφορά του +3 για το 6-3. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό ο οποίος δέχθηκε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο διαμορφώθηκε το 6-7. Με προσπάθεια του Μιγαϊλοβιτς, είχαμε νέα ισοπαλία στο 7-7, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 7-9 αποκτώντας προβάδισμα δυο πόντων για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ. Τη διαφορά αυτή την διατήρησαν οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 9-11, όταν ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση (10-11) και μπλοκ στον Σωτηρίου ισοφάρισε σε 11-11. Ο Κουμεντάκης έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (11-12,), όμως και πάλι ο Έγκλεσκαλνς έδωσε τη λύση, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Το νέο προβάδισμα του ΠΑΟΚ, με τον Βαν Ντε Ντρις, στο 12-13, ακολούθησε νέα ισοπαλία από το σερβίς του Ντε Σόουζα που κατέληξε στο φιλέ (13-13), όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον επόμενο πόντο και πήγαν στο ματς μπολ (13-14). Νέα ισοπαλία στο 14-14 και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα με ματς μπολ από το μπλοκ του Ανδρεάδη στον Κουμεντάκη (15-14), όμως ο Βαν Ντε Ντρις έδωσε ακόμα μια παράταση σημειώνοντας το 15-15.  Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς έδωσε το δεύτερο «ερυθρόλευκο» ματς μπολ γράφοντας το 16-15, και ο Νίκολα Μιγιαΐλοβιτς έγραψε το 17-15 για την πολύ σπουδαία νίκη του Θρύλου!

Τα σετ: 3-2 σε 2.17. 25-16 (26’), 21-25 (28’), 20-25 (30’), 17-15 (24’)