Βόλει posted by

Μια «ανάσα» από το πρωτάθλημα ο Θρύλος, ξανά 3-0 τον Παναθηναϊκό!

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-0 σετ (25-17, 25-16, 26-24) του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον δεύτερο τελικό της Volley League και έκαναν το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του τίτλου. Στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, με σπουδαία εμφάνιση, 15 άσσους (15-0!) και 10 μπλοκ, ο Θρύλος κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και το τρίτο με ανατροπή (15-19) και διπλασίασε τις νίκες του επί των «πράσινων», κάνοντας το 2-0 στη σειρά. Την Πέμπτη (18/4), οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν τον τρίτο τελικό στην έδρα του ΠΑΟ, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Volley League.

Με μπλοκ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, στο ξεκίνημα του ματς, με τον Γκουσταβάο να εκμεταλλεύεται την κακή τοποθέτηση των παικτών του Παναθηναϊκού και να «γράφει» το 6-5. Πάιπ του Ιντάλγκο και στη συνέχεια, άσσος, για το +3 (8-5) των πρωταθλητών Ελλάδας, με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8 και 10-10, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει άσσο, για το 12-10 του Θρύλου, ο οποίος ξέφυγε και πάλι με +3 (18-15), με μπλοκ του Τζούριτς. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης κέρδισε δύο σερί άσσους και έδωσε «αέρα» πέντε πόντων (21-16) στους «ερυθρόλευκους», που συνέχισαν την κυριαρχία τους και έφτασαν με σχετική άνεση στο 25-17 και στο 1-0 σετ, με πόντο του Γκουσταβάο! Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός μέτρησε τέσσερις άσσους και ισάριθμα μπλοκ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟ «μπήκε» πιο δυνατά και προηγήθηκε με 4-1, με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο και να μειώνει σε 4-3. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικούς άσσους του Στερν, προσπέρασαν με +2 (7-5), ενώ ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 9-6. Μπλοκ του Τζούριτς και +4 (11-7), με τον Γκουσταβάο να παίρνει άσσο, για το +5 (12-7). Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 13-10, ο Τζούριτς «απάντησε» (14-10), με μπλοκ, ενώ ο Τράβιτσα σήκωσε «τείχος» (μονό μπλοκ) και ανέβασε τη διαφορά στο +6 (19-13). Με δύο σερί άσσους του Ιντάλγκο, ο Θρύλος ξέφυγε με +8 (21-13), με τον Ιντάλγκο να «καθαρίζει» το σετ, με πλασέ, για το 25-16 και το 2-0.

Με τον 15ο άσσο (15-0), 26-24 και 3-0!

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 4-2, όμως σταδιακά ανέβασαν «στροφές» και προσπέρασαν με 5-4, με άσσο του Στερν. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε δύο φορές (7-7, 8-8), με τον Τζούριτς να κερδίζει άσσο, για το 11-9. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ξέφυγαν με +3 (12-15, 13-16, 14-17) και +4 (15-19), όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του και με δύο σερί άσσους του Τζούριτς, ισοφάρισε σε 20-20! Ο Στερν ισοφάρισε σε 21-21 και 22-22, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23), με επίθεση του Κουμεντάκη! Ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 24-24, ο Τζούριτς έδωσε ένα ακόμα σετ μπολ/ματς μπολ (25-24), με τον Τράβιτσα να τελειώνει το ματς με άσσο, για το 26-24 και το 3-0!

Τα σετ (3-0 σε 1.19): 25-17, 25-16, 26-24