Με τριάρα «κέρασε» ο Θρύλος τον Βόλο

Ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο ο Ολυμπιακός την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League, παίρνοντας με εμφατικό τρόπο τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στο Βόλο με 3-0, στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 26η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο σε όλη τη διάρκεια του ματς και σε καμία περίπτωση δεν έδωσαν περιθώριο ελπίδας στο Βόλο. Από την αρχή ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι του, ενώ στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπαριέντος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα για χτύπημα με το πόδι στο κεφάλι του Μασούρα.

Λίγο αργότερα, στο 9′, ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά με τον Ποντένσε να κάνει το κοντρόλ με το στήθος και να κάνει το σουτ, με την μπάλα όμως να πηγαίνει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Έσε, ενώ στο 18′ επίσης άουτ πήγε η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποντένσε.

Στο 20′ ο Ποντένσε έκανε την κάθετη πάσα για τον Ελ Κααμπί ο οποίος βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά και το πλασέ του κατέληξε άουτ, ενώ στο 24′ πάλι ο Ποντένσε έκανε την πάσα και ο Ελ Κααμπί ήταν ξανά σε θέση τετ α τετ και έδιωξε ο Κόβατς.

Τρία λεπτά μετά όμως έγινε το 1-0 για τον Θρύλο! Συγκεκριμένα, στο 27′ ο Όρτα έκανε τη σέντρα, με τον Ελ Κααμπί να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 43′ ο Μασούρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Ορτέγκα να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Κόβατς να διώχνει με τα πόδια.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στο 45+4′ ο Μύγας ανέτρεψε τον Ποντένσε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να βλέπει τη φάση στο VAR και να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 45+6′ ο Ελ Κααμπί ο οποίος «έγραψε» και το 2-0 στον αγώνα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να δημιουργεί πολλές φάσεις στο ματς. Στο 49′ ο Ροντινέι σέντραρε από τα δεξιά, ο Ποντένσε έκανε τη σκαστή κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 52′ ο Ποντένσε έκανε την πάσα για τον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ από τ’ αριστερά και έδιωξε ο τερματοφύλακας του Βόλου.

Στο 56′ ο Όρτα «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Ρέτσος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Μασούρας σκόραρε με το κεφάλι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη του VAR για φάουλ του Ρέτσου στην πρώτη κεφαλιά. Λίγο αργότερα, στο 69′, ο Ποντένσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κόβατς να μπλοκάρει, ενώ σωστή αντίδραση είχε πάλι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων στο 75′ σε σουτ του Γιόβετιτς από τ’ αριστερά.

Στο 81′ σέντρα του Μασούρα από τα δεξιά, σουτ από τον Ελ αραμπί στην κίνηση, άουτ, ενώ στο 82′ και πάλι ο Ελ Αραμπί απείλησε μετά από ατομική ενέργεια αλλά έδιωξε ο Κόβατς.

Μετά από τις συνεχόμενες χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού, ήρθε και το τρίτο γκολ για το τελικό αποτέλεσμα στο ματς. Στο 87′ ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τα δεξιά, έδωσε στον Ποντένσε, με τον Πορτογάλο να κάνει την πάσα στον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός απευθείας το γύρισμα από τα δεξιά για τον Γιόβετιτς, ο οποίος πλάσαρε στην κίνηση για το 3-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν ένα ακόμη γκολ στο ματς, αλλά το γκολ του Ποντένσε στο 89′ ακυρώθηκε για χέρι του Ναβάρο στην εξέλιξη της φάσης και έτσι έμεινε το 3-0 στην αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος (60′ Μπιανκόν), Άμπι, Ροντινέι (60′ Γιόβετιτς), Όρτα, Έσε (60′ Αλεξανδρόπουλος), Τσικίνιο (73′ Ναβάρο), Ποντένσε, Μασούρας, Ελ Κααμπί (73′ Ελ Αραμπί).

Βόλος (Χρ. Κόντης): Κόβατς, Μύγας, Ράσιτς, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (46′ Κίτσος), Μπαριέντος, Αμίν (76′ Ταχάτος), Ολιβέρα (59′ Μπερτόγλιο), Κόμπα (83′ Ασλανίδης), Μωραΐτης.