Νίκη στην πρεμιέρα για τον Θρύλο

Ο Ολυμπιακός νίκησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2022-23 τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Όπως έπρεπε ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του για το νέο πρωτάθλημα της Super League 2022-23. Οι πρωταθλητές Ελλάδας νίκησαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-0, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Super League.

Η ενδεκάδα των «ερυθρόλευκων» είχε αρκετές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς, κόντρα στον Απόλλωνα Λεμεσού, ενόψει και του επαναληπτικού αγώνα με τους Κύπριους εντός έδρας για τα Play οff του UEFA Europa League. Παρόλα αυτά όμως ο Ολυμπιακός έβγαλε καλό πρόσωπο και αρκετή πίεση στον αντίπαλό του, φτάνοντας στη νίκη με 2-0, χάρη στα γκολ των Βαλμπουενά και Ραντζέλοβιτς στο 57′ και 74′ αντίστοιχα.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς ήταν αρκετά καλό, πίεσε τον ΠΑΣ Γιάννινα σε όλο το γήπεδο και είχε τον έλεγχο της μπάλας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Κατάφερε να δημιουργήσει και να απειλήσει την εστία του Πριόμ, χωρίς όμως να φτάνει στην επίτευξη του γκολ.

Μέσα σε λίγα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν καλές ευκαιρίες και αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα είχαν καταφέρει να προηγηθούν. Στο 6′ ο Βαλμπουενά σέντρα από τ’ αριστερά, ο Χασάν πήρε την κεφαλιά όμως είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του ΠΑΣ και στην επαναφορά ο Αγκ. Καμαρά σούταρε άουτ.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, στο 7′, ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά και έδιωξε ο Πριόμ, ενώ στο 11′ νέο κόρνερ από τον έμπειρο Γάλλο με αυτήν τη φορά η μπάλα να πηγαίνει στον Κούτρη ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Η επόμενη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ήταν στο 40′, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε απευθείας φάουλ με την μπάλα να χτυπά στο τείχος των παικτών του ΠΑΣ και να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Πριόμ σε κόρνερ, μένοντας έτσι το 0-0 στο ματς.

Αυτό το οποίο έλειψε από τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο ήταν το γκολ, η ομάδα πίεσε δημιούργησε και το μόνο που δεν κατάφερε ήταν να σκοράρει, κάτι όμως το οποίο έκανε στο δεύτερο μέρος του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν τον ΠΑΣ και να έχουν τον έλεγχο του ματς. Στο 53′ ο Ντε Λα Φουέντε μετά από ατομική ενέργεια βρέθηκε σε θέση… βολής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Λίγο αργότερα, στο 57′, ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Άβιλα δέχτηκε την μπάλα στα δεξιά μετά από πάσα του Ραντζέλοβιτς, έκανε τη σέντρα και ο Βαλμπουενά με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ για το 1-0 στον αγώνα.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε και τόσο να έρθει για τους «ερυθρόλευκους» και στο 74′ έγινε το 2-0. Ασίστ του Ελ Αραμπί, ο οποίος έστρωσε την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να κοντρολάρει και να πλασάρει σωστά.

Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα, ενόψει και του αγώνα της Πέμπτης με τον Απόλλωνα Λεμεσού στο «Γ. Καραϊσκάκης» για τα Play off του UEFA Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Κούτρης, Σισέ, Μανωλάς (78′ Μπα), Ανδρούτσος (46′ Άβιλα), Μπουχαλάκης (54′ Εμβιλά), Αγκ. Καμαρά, Βαλμπουενά, Ραντζέλοβιτς, Ντε Λα Φουέντε, Χασάν (53′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Πριόμ, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης (35′ λ.τρ. Μπαγκαλιάνης), Κιάκος, Μπιλμπάο, Καραχάλιος, Λιάσος (78′ Ριένστρα), Κόντε (78′ Σταματελόπουλος), Μέντες Μορέϊρα, Λώλης.