Τον ξαναγλέντησε… 2-0 και τελικός για τον Θρύλο

Ο Θρύλος με την τρίτη του φετινή νίκη επί του «δικεφάλου του βορρά» ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση που είχε δημιουργηθεί από το πρώτο παιχνίδι και σφράγισε πανάξια το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού. Στο 65′ ο Μασούρας με κεφαλιά αξιοποίησε την άψογη σέντρα του Καμαρά, με τον τελευταίο να βάζει την… υπογραφή του στην επικράτηση της ομάδος του διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 στο 85′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα και Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Λοβέρα αριστερά, τον Μασούρα δεξιά και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε με κάθετες μπαλιές από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι για να μπορέσουν να σταματήσουν το γνωστό κυριαρχικό παιχνίδι της ομάδας μας είχαν γεμίσει τον άξονά τους με παίκτες, μικραίνοντας έτσι τις αποστάσεις στις γραμμές τους. Χρειάστηκαν να περάσουν 30 λεπτά για την πρώτη τελική στο ματς. Ο ΠΑΟΚ βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά ο Μαουρίτσιο με σουτ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Η απάντηση του Θρύλου δεν άργησε να έρθει και στο 34′ ο Ελαμπντελαουί γύρισε από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά με την παρεμβολή αμυντικού η μπάλα πέρασε για λίγα εκατοστά άουτ. Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς άλλαξε γρήγορα τα πλάνα του ρίχνοντας στο ματς τον Φορτούνη αντί του Μπουχαλάκη, γυρίζοντας το σύστημα σε 4-2-3-1. Στο 42′ ο Ολυμπιακός είχε τη δεύτερή του ευκαιρία με τον Καμαρά να εξαπολύει τον… κεραυνό έξω από την περιοχή, αλλά ο Πασχαλάκης έπεσε και έδιωξε. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Μασούρας άγγιξε το 1-0, με το πλασέ του από καλή θέση να μη βρίσκει εστία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ραντζέλοβιτς να μπαίνει στο ματς αντί του Λοβέρα και ένα λεπτό πιο μετά ο Μπα έχασε την ευκαιρία να σκοράρει με το κεφάλι. Ο Θρύλος μπήκε με το πόδι στο γκάζι πιέζοντας ψηλά, εμποδίζοντας τους φιλοξενούμενους να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Στο 51′ ο Ελ Αραμπί έκλεψε και βγήκε στην αντεπίθεση, ωστόσο ο Ίνγκασον με την πλάτη σταμάτησε το σουτ του Μαροκινού. Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 54′ ο Πασχαλάκης έπεσε στη γωνία του για να σταματήσει το γυριστό σουτ του Μασούρα. Το καταιγιστικό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού έκλεισε με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να διώχνει δύσκολα την κεφαλιά του Ελ Αραμπί. Η υπεροχή του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 65′ με τον Καμαρά να σεντράρει από δεξιά και τον Μασούρα αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι να νικάει τον Πασχαλάκη με κεφαλιά.

Έχοντας αποκτήσει το σκορ πρόκρισης που χρειαζόταν, ο Ολυμπιακός έριξε το ρυθμό, συνεχίζοντας ωστόσο να απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 80′ η ομάδα μας πραγματοποίησε την τρίτη της αλλαγή με τον Καφού να παίρνει τη θέση του Μασούρα. Στο 83′ οι δύο ομάδες είχαν από μία σημαντική ευκαιρία για να σκοράρουν. Αρχικά ο Βαρέλα με κεφαλιά «ανάγκασε» τον Σα σε μία δύσκολη επέμβαση -τη μοναδική του στο ματς- και στην εξέλιξη της φάσης ο Ελ Αραμπί μόνος απέναντι από τον Πασχαλάκη κοντρόλαρε, αλλά «έπιασε» αέρα αντί για μπάλα.

Τελικά ο Ολυμπιακός έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος διαλύοντας τα όνειρα των φιλοξενούμενων για πρόκριση. Ο Φορτούνης έβγαλε τον Καμαρά σε θέση βολής και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την «στρογγυλή θεά» να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας για δεύτερη φορά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (40′ Φορτούνης), Καμαρά, Λοβέρα (45′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (80′ Καφού), Ελ Αραμπί (88′ Χασάν).