Ποδόσφαιρο posted by

Πάτησε κορυφή ο Θρύλος νικώντας τον ΠΑΟ με 1-0

Με γκολ του Ελ Αραμπί στο 74′ ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-0.
Η ομάδα μας είχε περισσότερες και πιο ουσιαστικές ευκαιρίες για να ανοίξει νωρίτερα το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θρύλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και στο 74′ μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ με τον πρώτο του σκόρερ. Με το τρίποντο αυτό ο Ολυμπιακός προσπέρασε τον ΠΑΟΚ και πλέον είναι μόνος πρώτος στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ποντένσε στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα με κάθε ευκαιρία. Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη τελική στο ματς μόλις στο όγδοο λεπτό, με τον Μπουχαλάκη να στέλνει την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Μετά το δεκάλεπτο το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς ανέβασε στροφές και πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης. Στο 22′ μετά από εκπληκτική αλλαγή παιχνιδιού του Ποντένσε, ο Μασούρας βγήκε μόνος απέναντι από τον Διούδη, με τον τελευταίο να διώχνει στη γωνία του. Τρία λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού να βρίσκεται και πάλι σε σωστή θέση στην κεφαλιά του Μασούρα.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες της ομάδας μας και στο 27′ ο Δώνης με σουτ έστειλε την μπάλα στην εξωτερική μεριά των διχτύων. Στα επόμενα λεπτά ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιβάλλει το δικό του ρυθμό, αλλά δεν τα κατάφερε. Εκτός από ένα σουτ του Γιόχανσον στο 43′, το οποίο εξουδετέρωσε ο Σα, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν κάποια άλλη καλή στιγμή.

Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ολυμπιακός είχε τη δική του ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ο Διούδης έπεσε και πάλι στη γωνία του και έδιωξε την κεφαλιά του Σεμέδο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Μπενζιά να παίρνει τη θέση του Μασούρα και το σύστημα να μετατρέπεται σε 4-3-3. Στα πρώτα λεπτά ο Θρύλος ανησύχησε την άμυνα του Παναθηναϊκού με τις προσπάθειες των Ελ Αραμπί και Μπενζιά να μην στέφονται με επιτυχία. Στο 59′ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος πήρε τη θέση του Ποντένσε και μετά από λίγα δευτερόλεπτα έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, στέλνοντας τη στρογγυλή θεά ελάχιστα εκατοστά πάνω από το δοκάρι.

Η ομάδα μας είχε περισσότερη ενέργεια και είχε περιορίσει τον αντίπαλο της στο μισό γήπεδο. Στο 70′ ο Ολυμπιακός είχε ακόμα μία τελική, με τον Μπουχαλάκη να αστοχεί στην κεφαλιά που επιχείρησε, ύστερα από τη σέντρα του Βαλμπουενά. Τελικά η υπεροχή του Θρύλου καρποφόρησε στο 75′ με τον Γάλλο να βγάζει ακόμα μία… συστημένη σέντρα και τον Ελ Αραμπί, με πλασέ στην κίνηση να «εκτελεί» τον Διούδη και να γράφει το 1-0 (75′). Στο 81′ ο Ολυμπιακός άγγιξε και το 2-0. Ο Χριστοδουλόπουλος με ωραία κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ελαμπντελαουί σε θέση βολής, όμως ο Διούδης έδιωξε δύσκολα για να κρατήσει τη διαφορά στα ελάχιστα δυνατά επίπεδα.Το τελευταίο σφύριγμα του Φινλανδού διαιτητή έφερε τον Ολυμπιακό στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα…

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Μπα, Σεμέδο, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (60’ Χριστοδουλόπουλος), Βαλμπουενά (90’ Κούτρης), Μασούρας (46’ Μπενζιά), Ελ Αραμπί.

Πηγή: olympiacos.org