Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Πανσερραϊκό στο Καραϊσκάκη με 2-0

Όπως στην Ευρώπη κόντρα στην Γκενκ, έτσι και στην Ελλάδα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τη σεζόν του με νίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν του Πανσερραϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης» με 2-0 για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ ο Πανσερραϊκός από νωρίς έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της απευθείας κόκκινης κάρτας στον Χάγιεκ στο 4ο λεπτό. Η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να προηγηθεί στο 63′ με τον Μπιέλ, ενώ το 2-0 έγινε στο 87′ με πέναλτι του Ελ Αραμπί.

Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Στο 2ο λεπτό τη στιγμή που ο Μπιέλ «τσίμπησε» την μπάλα και πήγε να βγει στην αντεπίθεση για γκολ, ο Χάγιεκ τον σταμάτησε με φάουλ και ο διαιτητής μετά από υπόδειξη του VAR έδειξε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 4′, αφού ο Μπιέλ έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ.

Στο 5′ ο Μπιέλ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 9′ ο Καρβάλιο άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Μπιέλ, με τον πρώτο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση δεξιά, όμως και πάλι η μπάλα πήγε άουτ. Στο 21′ ο Ραμόν έκανε το γύρισμα από τ’ αριστερά, ο Μασούρας κοντρόλαρε την μπάλα και έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 25′ ο Μπιέλ γύρισε την μπάλα με τον Μασούρα να βγαίνει σε κενή εστία όμως ήταν σε αρκετά πλάγια θέση και δεν μπόρεσε να πλασάρει.

Στο 39′ ο Μασούρας πίεσε τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού, έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία κερδίζοντας το κόρνερ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός και πιεστικός και στο 47′ ο Σκάρπα έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά μέσα από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Λίγα λεπτά μετά, στο 50′, το VAR έλεγξε φάση με τον Μαντί Καμαρά μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και στο 53′ δόθηκε πέναλτι για χέρι, με τον Αλέξιτς να το εκτελεί στο 54′ και η μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη.

Στο 63′ ήρθε το 1-0 για τον Θρύλο, όταν ο Μπιέλ έκανε το κοντρόλ και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Τρία λεπτά μετά, 66′, ο Μαντί έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά όμως κατέληξε λίγο άουτ και στο 68′ ο Σκάρπα έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει δίπλα από την εστία, ενώ στο 81′ το σουτ του ίδιου πήγε άουτ.

Το 2-0 ήρθε λίγο αργότερα, στο 86′ ο Φορτούνης μετά από ατομική ενέργεια ανατράπηκε από τον Πεταυράκη μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελ Αραμπί και στο 87′ διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ραμόν (46′ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ροντινέι, Αλεξανδρόπουλος (58′ Φορτούνης), Μ. Καμαρά (75′ Ιμπόρα), Καρβάλιο (46′ Ελ Κααμπί), Μασούρας (46′ Σκάρπα), Μπιέλ, Ελ Αραμπί.

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Τσόβαν, Ντανκερλουί, Πηλέας (75′ Μασκανάκης), Πεταυράκης, Χάγιεκ, Γκοτζαμανίδης, Θυμιάνης, Στάικος (75′ Ουεντραόγκο), Μούργος (38′ Τομάς), Χατζηστραβός (59′ Αυλωνίτης), Αλέκσιτς (60′ Γούλερι).