Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναιτωλικού με 3-1 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος

H ομάδα μας ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφτασε εύκολα στο τρίποντο. Το σκορ άνοιξε ο Βαλμπουενά πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Ροντρίγκες με τα δύο τέρματα που σημείωσε στο 4’ και στο 73’. Για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μόρσεϊ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Μανωλά, Παπασταθόπουλο, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ροντρίγκες, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Καλύτερο ξεκίνημα από την ομάδα του δεν θα μπορούσε να περιμένει ο Πέδρο Μαρτίνς, καθώς με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών ο Ολυμπιακός είχε αποκτήσει ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων. Μόλις στο 52ο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης ο Ανέστης απέκρουσε εκπληκτικά την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην προβολή του Βαλμπουενά, ο οποίος με αυτό τον τρόπο σημείωσε το πιο γρήγορο φετινό τέρμα των Πρωταθλητών. Τρία λεπτά αργότερα ο Μαροκινός επιθετικός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής χωρίς να σκοράρει. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και ο Ροντρίγκες με σουτ την προώθησε στα αντίπαλα δίχτυα.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να κυνηγούν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Ο Βατσλίκ αντέδρασε σωστά δύο φορές πριν τη φάση του 28’, όπου ο Μόρσεϊ με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά σημείωσε το 2-1.

Ο Θρύλος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο τελευταίο πεντάλεπτο θα μπορούσε να είχε σκοράρει και για τρίτη φορά.

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή ευκαιρία στο παιχνίδι για να πετύχουν ακόμα ένα γκολ. Αρχικά στο 53’ ο Εμβιλά απομάκρυνε λίγο μπροστά από τη γραμμή στο γύρισμα του Αντούνιες, ενώ στο 60’ ο Ανέστης έδιωξε δύσκολα την κεφαλιά του Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και απείλησε δύο φορές με τον Αγκιμπού Καμαρά. Τελικά το 3-1 επιτεύχθηκε στο 73’ με τον Ροντρίγκες να κλέβει την μπάλα και με έξοχο πλασέ να σκοράρει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (35’ Ανδρούτσος), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (88’ Κίτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες (88’ Φαντιγκά), Βαλμπουενά (62’ Μασούρας), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (63’ Τικίνιο).