Με τεσσάρα κέρδισε ο Θρύλος τον ΟΦΗ υπό το βλέμμα του νέου προπονητή του

Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ο Ολυμπιακός πήρε μία εύκολη νίκη με 4-0 απέναντι στον ΟΦΗ, για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν μάλιστα να είχαν σημειώσει και ακόμη περισσότερα γκολ, σύμφωνα με τις ευκαιρίες που κατάφεραν να δημιουργήσουν.

Από πολύ νωρίς ο Ολυμπιακός άρχισε να δείχνει τις διαθέσεις του και μόλις στο 5′ ο Ποντένσε απείλησε με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε άουτ. Ένα λεπτό μετά έγινε το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους», όταν ο Ποντένσε έβγαλε την μπαλιά ο Μασούρας πίεσε τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ που βγήκε εκτός περιοχής και έβαλε την κόντρα κερδίζοντας την μπάλα και σκόραρε με πλασέ σε κενή εστία. Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 10′ ο Φορτούνης γύρισε από τα δεξιά, η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε στον Ελ Κααμπί ο οποίος με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο 34′ ο Ποντένσε έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή, μπήκε μέσα και με ωραία ατομική ενέργεια σημείωσε 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνεχόμενες ευκαιρίες μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, καθώς στο 38′ ο Μασούρας είχε καλή στιγμή με τον Μπάουμαν να διώχνει, ενώ στο 39′ ο Κάρμο είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ που έκανε στην κίνηση μέσα στην περιοχή. Στο 43′ ο Μασούρας γύρισε από τα δεξιά, ο Τσικίνιο έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μασούρας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και μπλόκαρε σταθερά ο Μπάουμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι τον έλεγχο της μπάλας, αλλά έριξε το ρυθμό του όμως και πάλι κατάφερε να σκοράρει, όταν στο 58′ ο Τσικίνιο έκανε την μπαλιά και ο Φορτούνης με πλασέ «κρέμασε» τον τερματοφύλακα για το 4-0. Στο 72′ ο Αλεξανδρόπουλος έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά, ο Καμπράλ έπιασε το σουτ στην κίνηση από τη δεξιά πλευρά όμως η μπάλα πήγε λίγο άουτ, ενώ στο 79′ ο Μπάκιτς είχε δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Παρά τη συνεχόμενη πίεση του Ολυμπιακού, έμεινε το 4-0 και η ομάδα του Πειραιά πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ.

Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του αγώνα, προβλήθηκε στο γήπεδο βίντεο-αφιέρωμα για τα 21 θύματα της θύρας 7, ενώ παράλληλα ποδοσφαιριστές και προπονητές των δύο ομάδων κατέθεσαν λουλούδια μπροστά από τη θύρα 7 και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων στις 8 Φεβρουαρίου του 1981.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σ. Συλαϊδόπουλος): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Μπιανκόν, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο, Φορτούνης (61′ Καμπράλ), Έσε (71′ Ιμπόρα), Ποντένσε (46′ Αλεξανδρόπουλος), Μασούρας (77′ Ναβάρο), Ελ Κααμπί (61′ Γιόβετιτς).

ΟΦΗ (Π. Μελ): Μπάουμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Γιαννούλης (46′ Θοράρινσον), Αμπάντα, Γκλάζερ, Γκαγιέγος (46′ Μοσκιέρα), Μπάκου, Μπάκιτς, Αποστολάκης (62′ Χιμένεθ), Ισέκα (62′ Φελίπε).