Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να περάσει τη Μακάμπι Χάιφα, καθώς ηττήθηκε στο Καραϊσκάκη με 0-4

Ο στόχος της πρόκρισης στους ομίλους του UEFA Champions League χάθηκε για τον Ολυμπιακό, μετά από την ήττα που γνώρισε στο Καραϊσκάκη από τη Μακάμπι Χάιφα με 4-0. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν ένα γρήγορο γκολ στο 5′ από τον Σερί με απευθείας εκτέλεση φάουλ και άλλα τρία στο δεύτερο ημίχρονο από τον Πιερό στο 61′ και 65′, αλλά και τον Αμπού Φανί στο 87′.

Έτσι ο στόχος, πλέον, για τον Ολυμπιακό είναι οι όμιλοι του UEFA Europa League και θα αντιμετωπίσει τη Σλόβαν Μπρατισλάβας για να προκριθεί στα πλέι οφ της διαδικασίας. Να σημειωθεί πως το πρώτο ματς είναι προγραμματισμένο για τις 4 Αυγούστου στο Καραϊσκάκη, ενώ ο επαναληπτικός θα γίνει εκτός έδρας στις 11 του μήνα.

Από νωρίς ένταση και πίσω στο σκορ

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης από την αρχή είχε ένταση μεταξύ των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο. Όπως νωρίς είχε και γκολ, μόνο που αυτήν τη φορά κατάφερε να αιφνιδιάσει η Μακάμπι Χάιφα τον Ολυμπιακό. Μόλις στο 5′ ο Σερί με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-1. Στο 12′ ο Ζινκερνάγκελ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Πλάνιτς και ο διαιτητής Στεφάνσκι έδειξε να συνεχιστεί το παιχίδι.

Λίγα λεπτά μετά, στο 24′, ο Ολυμπιακός σκόραρε με το πλασέ του Μπουχαλάκη, μετά από κόρνερ του Ζινκερνάγκελ, αλλά ο ρέφερι το ακύρωσε υποδεικνύοντας χέρι στον Έλληνα μέσο. Στο 45′ ο Μασούρας σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ, ενώ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Ντέιβιντ βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε, και ο Βατσλίκ μπλόκαρε σταθερά κρατώντας το 0-1.

Δεν του βγήκε το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν όπως αυτός του πρώτου, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ολυμπιακός απείλησε. Σέντρα από τα δεξιά του Βρσάλικο, η μπάλα κατέληξε στον Τικίνιο ο οποίος πλάσαρε αλλά η μπάλα κόντραρε ενώ κατευθυνόταν στην εστία.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως στο 61′, η Μακάμπι Χάιφα βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Χαζίζα, ο Πιερό πήρε την κεφαλιά στο κέντρο της άμυνας και σημείωσε το 0-2, ενώ στο 65′ ξανά ο Πιερό με κεφαλιά σκόραρε για το 0-3 με σέντρα αυτήν τη φορά από τ’ αριστερά, του Κορνού.

Επικράτησε η απογοήτευση στους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού και στο 87′ η Μακάμπι Χάιφα σε αντεπίθεσή της σκόραρε για το τελικό 0-4, με μακρινό σουτ του Αμπού Φανί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (77′ Εμβιλά), Κανέ (62′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης (46′ Καρβάλιο), Ζινκερνάγκελ (62′ Κούντε), Μασούρας (68′ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

Μακάμπι Χάιφα (Μπ. Μπαχάρ): Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (72′ Μενάσεμ), Λάβι, Σερί (78′ Ατζίλι), Μοχάμεντ, Χαζίζα (72′ Αράντ), Ντέιβιντ (78′ Αμπού Φανί), Πιερό (86′ Ρουκάβιτσα).