Ποδόσφαιρο posted by

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τη Λαμία στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Δεν αντιμετώπισε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ο Ολυμπιακός απέναντι στη Λαμία για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και νίκησαν με 2-0, μία εβδομάδα μετά το «διπλό» που είχαν πάρει μέσα στον Παναιτωλικό.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, μέσα σε λίγα λεπτά με σκόρερ τους Χάμες Ροντρίγκες και Μπακαμπού στο 22′ και 28′ αντίστοιχα. Παράλληλα, θα μπορούσε να είχε σημειώσει περισσότερα γκολ, καθώς είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι του Ί. Χουάνγκ στο 55′.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς με σκοπό να τελειώνουν από νωρίς, καθώς είχε προηγηθεί το παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ στη Γερμανία, ενώ ακολουθούν και αυτά με Ναντ και Παναθηναϊκό εντός και εκτός έδρας αντίστοιχα. Έτσι και οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα στο πρώτο μέρος του ματς και μέσα σε λίγα λεπτά.

Μόλις στο 3′ ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά με σουτ του Ρέαμπτσιουκ το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ στο 16′ ο Μπιέλ σούταρε περίπου από το ύψος του πέναλτι, με τον τερματοφύλακα όμως να διώχνει σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 22′, ήρθε το 1-0 στο ματς. Μπαλιά του Ι. Χουάνγκ στα δεξιά της μεγάλης περιοχής της Λαμίας για τον Χάμες Ροντρίγκες ο οποίος είδε τον Σαράνοφ εκτός εστίας και με το κεφάλι αν και από πλάγια θέση, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, καθώς έγινε στο 28′ του αγώνα. «Βαθιά» μπαλιά του Ντόη από την άμυνα για την αντεπίθεση του Μπακαμπού, ο οποίος κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο Αντέτζο, έγινε κάτοχος της μπάλας, βγήκε τετ α τετ και με πλασέ «έγραψε» το 2-0 στο παιχνίδι.

Δε σταμάτησε ο Ολυμπιακός να ψάχνει και άλλο γκολ και στο 43′ ο Μπιέλ σούταρε από πλάγια θέση με τον Σαράνοφ να διώχνει σε κόρνερ.

Πολλές χαμένες ευκαιρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν λογικό ο Ολυμπιακός ήταν πιο άνετος από τη στιγμή που είχε πάρει το προβάδισμα με 2-0 από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» δε σταμάτησαν να ψάχνουν ακόμη περισσότερα γκολ, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους.

Ο Ί. Χουάνγκ στο 56′ έκανε το σουτ με το αριστερό έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι! Στο 73′ ο Ολυμπιακός είχε διπλή χαμένη ευκαιρία. Αρχικά ο Μπιέλ συνεργάστηκε ωραία με τον Χάμες, ο τελευταίος βγήκε τετ α τετ από πλάγια θέση δεξιά, με τον Σαράνοφ όμως να διώχνει το πλασέ του Κολομβιανού. Ο Χάμες όμως δεν το έβαλε κάτω συνέχισε τη φάση και έκανε τη σέντρα για τον Μαρσέλο στ’ αριστερά και ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ στην κίνηση χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο. Λίγα λεπτά μετά, στο 80′, ο Μαρσέλο έβγαλε ωραία μπαλιά για την αντεπίθεση του Ελ Αραμπί, ο Κολομβιανός μπήκε στη μεγάλη περιοχή από τ’ αριστερά και έκανε το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μπιέλ πλάσαρε μέσα από την περιοχή της Λαμίας και ο Σαράνοφ έδιωξε σε κόρνερ, στην εκτέλεση του οποίου πήρε την κεφαλιά ο Ελ Αραμπί και ο τερματοφύλακας της Λαμίας μπλόκαρε σταθερά.

Έτσι έμεινε το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού, κατακτώντας τους τρεις βαθμούς με ωραίο ποδόσφαιρο και ενόψει των αγώνων για το UEFA Europa League και το πρωτάθλημα της Super League με Ναντ και Παναθηναϊκό αντίστοιχα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα (10’ λ. τρ. Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ (60’ Μαρσέλο), Χουάνγκ, Σαμασέκου, Μασούρας (60’ Βαλμπουενά), Μπιέλ, Χάμες (74’ Βρουσάι), Μπακαμπού (74’ Ελ Αραμπί).

Λαμία (Φέστα): Σαράνοφ, Σιμόν, Γκοράνοβ (86’ Σαραμαντάς), Ασκόβσκι, Αντέτζο, Τζανδάρης, Σλίβκα, Ασκόβσκι (58’ Μαρμεντίνι), Νούνιες, Γιακουμάκης (86’ Καραμάνος), Ντε Βινσέντι (69’ Ρόμανιτς).

Πηγή: olympiacos.org