Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Ιωνικού για την 3η αγωνιστική της Super League

Νίκη με καλή εμφάνιση πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ιωνικό για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, με σκορ 3-1, έχοντας για πρωταγωνιστή το νέο μεταγραφικό απόκτημα του, Πεπ Μπιέλ, ο οποίος σημείωσε ένα γκολ και έδωσε μία ασίστ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα και αυτό φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κατακτώντας έτσι και τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενόψει και της έναρξης των ομίλων του UEFA Europa League την Πέμπτη κόντρα στη Ναντ εκτός έδρας.

«Μαέστρος» ο Μπιέλ

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο μπήκε στο γήπεδο με στόχο να ελέγξει από την αρχή το ματς και την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να έχει καλή κυκλοφορία, φτάνοντας έτσι να ανοίξει και το σκορ σχετικά νωρίς.

Συγκεκριμένα, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης στο 17ο λεπτό, ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε όταν μετά από κόρνερ του Πεπ Μπιέλ έκανε ένα διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 1-0.

Ο Ιωνικός στη συνέχεια αν και προσπάθησε με κάποιες αντεπιθέσεις να γίνει απειλητικός δεν κατάφερε πολλά πράγματα με μοναδική αξιόλογη φάση να είναι στο 40ο λεπτό όταν από γύρισμα του Μύγα, ο Ρομαό κινήθηκε στη φάση, δίχως όμως να καταφέρει να τελειώσει τη φάση.

Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 45’, ο Πεπ Μπιέλ έκανε μία κάθετη στο χώρο για τον Ουί Τζο, εκείνος «έσπασε» και πάλι την μπάλα στον Ισπανό ο οποίος όμορφο πλασέ έκανε το 2-0 σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Σε χαμηλότερο τέμπο

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός κατάφερε να μειώσει στο σκορ από νωρίς, καθώς στο 49’ ο Μεντόζα ήταν αυτός ο οποίος έκανε το 2-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα της Νίκαιας είχε ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Βατσλίκ έκανε σπουδαία επέμβαση στην κεφαλιά του Μάντζη.

Λίγα λεπτά αργότερα (56’) ο Ντε Λα Φουέντε έκανε ατομική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, όμως ο Ουί Τζο δεν κατάφερε να σκοράρει σε κενή εστία.

Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να βρει χώρους, κυρίως από τα δεξιά και του φιλοξενούμενους να προσπαθούν να γίνει απειλητικοί με μακρινά σουτ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο 90ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από «άνοιγμα» του Ινμπόμ Χουάνγκ, ο Ραντζέλοβιτς σούταρε δυνατά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι, αλλά το τρίτο γκολ δεν άργησε να έρθει.

Στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Βαλεριάνου στον Ραντζέλοβιτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ.Κορμπεράν): Βατσλίκ, Μπα, Μανωλάς, Άβιλα (66′ Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Ίνμπομ, Ντε Λα Φουέντε (75′ Ροντρίγκεζ), Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Μπιέλ (75′ Εμβιλά), Ουί Τζο (60′ Ελ Αραμπί).

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Αντούνες, Μεντόζα, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Ρομαό, Μίλο (82′ Κάνιας), Φαντιγκα (45′ Μασάς) , Άοσμαν, Μάντζης (83′ Ιωαννίδης).