Ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τη Φερεντσβάρος μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πρώτο ματς της φάσης Play off του UEFA Conference League

Έκανε το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός για την πρόκρισή του στους «16» του UEFA Conference League, καθώς πήρε το προβάδισμα απέναντι στη Φερεντσβάρος με το υπέρ του 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πρώτο ματς της φάσης Play off της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετές καλές στιγμές στο ματς και το γκολ το σημείωσε ο Ελ Κααμπί στο 83′, μετά από σέντρα του Ροντινέι.

Ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του αγώνα χρειάστηκε λίγο χρόνο μέχρι να προσαρμοστεί στο παιχνίδι και η Φερεντσβάρος ήταν αυτή που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Στο 24′ ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό πίεσαν τους Ούγγρους και στο 32′ ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ο τερμαοφύλακας των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά μετά ο Φορτούνης έκανε το σουτ από μακριά με τον τερματοφύλακα να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 38′ ο Φορτούνης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να βρίσκει στο τείχος και να πηγαίνει σε κόρνερ ελάχιστα δίπλα από την εστία. Ένα λεπτό μετά ο Καρβάλιο έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ, ενώ στο 40′ απείλησε η Φερεντσβάρος με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φανί και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος και πάλι στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά, όμως μετά τις αλλαγές του Ισπανού τεχνικού, Μεντιλίμπαρ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του, άρχισε η ομάδα να βρίσκει και πάλι ρυθμό. Στο 64′ ο Ποντένσε έκανε την μπαλιά από τα δεξιά, ο Ελ Κααμπί έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να πηγαίνει λίγο άουτ. Στο 70′ ο Όρτα δοκίμασε το μακρινό σουτ με τον Ντιμπούζ να μπλοκάρει σταθερά και στο 80′ ο Γιόβετιτς έκανε την μπαλιά στον Ελ Κααμπί με τον Μαροκινό να κανει το σουτ στην κίνηση και τον τερματοφύλακα να διώχνει τελευταία στιγμή.

Τρία λεπτά μετά όμως, στο 83′, ο Φορτούνης «άνοιξε» την μπάλα στα δεξιά για τον Ροντινέι, ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί αφού κοντρόλαρε μέσα στη μικρή περιοχή πλάσαρε για το 1-0!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν για να μπορέσουν να σημειώσουν ένα δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι έμεινε το 1-0 το οποίο δίνει προβάδισμα στον Θρύλο για πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε, Αλεξανδρόπουλος (62′ Όρτα), Καρβάλιο (78′ Γιόβετιτς), Φορτούνης, Μασούρας (62′ Ποντένσε), Φορτούνης (90+2′ Φορτούνης), Ελ Κααμπί (90+2′ Ελ Αραμπί).

Φερεντσβάρος (Ντ. Στάνκοβιτς): Ντιμπούζ, Ραμίρεζ, Μμάε, Σισέ, Βίνγκο, Μακρέσκις, Μαϊγκά, Φανί, Ζαχάριασεν, Μαρκίνιος (75′ Ρομντάνι), Βάργκα (75′ Πέσιτς).