Ο Ολυμπιακός νίκησε για δεύτερη φορά τη Φενέρμπαχτσε (1-0), κατακτώντας έτσι και μαθηματικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του UEFA Europa League

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασε στο τρίποντο, το οποίο κατέκτησε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με το γκολ του Τικίνιο. Η ομάδα μας θα προσπαθήσει να κατακτήσει την πρώτη θέση του ομίλου την 6η αγωνιστική στην έδρα της αδιάφορης Αντβέρπ, περιμένοντας παράλληλα και το δώρο από τη Φενέρμπαχτσε…

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ονιεκουρού, Μασούρα στα πλάγια και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Ο κόσμος ξεκίνησε να δίνει τον ρυθμό πριν την έναρξη του αγώνα και οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας τον ακολούθησαν από τα πρώτα λεπτά, πιέζοντας στη μεσαία γραμμή και βγαίνοντας ταχύτατα στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός πλησίασε το γκολ μόλις στο τέταρτο λεπτό με τον Μασούρα να γυρίζει προς τον αμαρκάριστο Αγκιμπού Καμαρά, αλλά ο νεαρός άσος δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να την προωθήσει στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ονιεκουρού βρέθηκε στην περιοχή, ένα πάτημα από τον Τισεράν όμως του στέρησε τη δυνατότητα να ολοκληρώσει την προσπάθειά του.

Οι φιλοξενούμενοι επεδίωκαν με γρήγορες μακρινές μπαλιές να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την «ερυθρόλευκη» άμυνα, ωστόσο την πρώτη τους ευκαιρία την πραγματοποίησαν με οργανωμένη επίθεση. Συγκεκριμένα, ο Καβετσί στο 18’ με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπερίσα επιχείρησε να σκοράρει, χωρίς να τα καταφέρει.

Στο 22’ η ομάδα μας αναπτύχθηκε ωραία και η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Μασούρα, ο οποίος με σουτ από τα δεξιά… σημάδεψε πόδια αμυντικού, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λαλά με αριστερό σουτ την έστειλε λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Στο 24’ ο κ. Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, με τον Μπα να παίρνει τη θέση του τραυματία Παπασταθόπουλου. Επτά λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί παραλίγο να πετύχει ένα από τα πιο τυχερά γκολ της καριέρας του, με τον Οζέρ τελικά να κρατάει το μηδέν με δύσκολη επέμβαση. Ο Μαροκινός στο 38’ άγγιξε το 1-0 με γυριστή κεφαλιά στην κίνηση, όμως για ακόμα μία φορά η «στρογγυλή θεά» πέρασε λίγα εκατοστά από το δοκάρι. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 40’ με το φάουλ του Μπερίσα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας, καθώς Μπουχαλάκης και Λόπες πήραν τις θέσεις των Μαντί Καμαρά και Ονιεκουρού, αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός με πίεση και καλή κυκλοφορία της μπάλας έβγαζε περισσότερη ένταση επιθετικά. Στο 47’ ο Αγκιμπού Καμαρά απείλησε για πρώτη φορά και ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Μπουχαλάκη να προσπαθήσει να σκοράρει.

Η Φενέρμπαχτσε ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές της για να εμποδίσει την ανάπτυξη και παράλληλα να απομακρύνει την πίεση από την περιοχή της και τα κατάφερε σε ένα βαθμό. Για αυτόν τον λόγο ο κ. Μαρτίνς έριξε στη μάχη τον Βαλμπουενά, προκειμένου ο Γάλλος να δημιουργήσει ρήγματα από τα πλάγια. Αυτό το έκανε όμως ο Λόπες με τον Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά στο 74’, ωστόσο ο Ελ Αραμπί έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Και πάλι από τα αριστερά αναπτύχθηκε ο Θρύλος στην ευκαιρία του Λαλά, ο οποίος αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε στο σουτ που επιχείρησε.

Στα τελευταία λεπτά ο προπονητής της Φενέρ επέλεξε να γεμίσει την άμυνά του με σκοπό να μην ηττηθεί, ποντάροντας παράλληλα στην ανατροπή της εις βάρος του βαθμολογικής κατάστασης, στα ματς της τελευταίας αγωνιστικής. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός δημιούργησε προϋποθέσεις για να σκοράρει και τα κατάφερε με την τελευταία αλλαγή του Μαρτίνς. Ο Ρέαμπτσιουκ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Τικίνιο με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε το έναυσμα για τους ξέφρενους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος (25’ Ου. Μπα), Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά (46’ Μπουχαλάκης), Ονιεκουρού (46’ Λόπες), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (81’ Τικίνιο).