Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Άρη με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας

Η ομάδα μας απέκτησε το προβάδισμα για την πρόκριση, χάρη στα δύο τέρματα που σημείωσε ο Χασάν στο πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν τυχεροί στο 3’, καθώς ισοφάρισαν όταν η μπάλα χτύπησε στο στήθος του Μπα και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα μας προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με τον Αιγύπτιο επιθετικό, ο οποίος «χτύπησε» για δεύτερη φορά στο 14’.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Λαλά, Παπασταθόπουλο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Τιάγκο Σίλβα ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τους Κάιπερς, Χασάν στην επίθεση.

Με γκολ από τα… αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έφυγε στην επίθεση, ο Κάιπερς πάσαρε στον Χασάν και ο Αιγύπτιος με το πόδι νίκησε τον Κουέστα στο 50ό δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Ο Άρης κατάφερε να απαντήσει δύο λεπτά αργότερα με τον Μπα να βρίσκει τη «στρογγυλή θεά» με το στήθος και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο 7’, ωστόσο ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έδιωξε ενστικτωδώς την κεφαλιά του Χασάν. Ο τελευταίος βρήκε τον τρόπο να πετύχει το 2-1. Ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο υψηλόσωμος φορ πρόλαβε τον αντίπαλο και με πλασέ στον αέρα διπλασίασε τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και του Ολυμπιακού.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε να έχει την υπεροχή και μετά το γκολ, προσπαθώντας με πολλές πάσες να φτάσει ξανά με αξιώσεις στην περιοχή του Κουέστα. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν στη μεσαία γραμμή με σκοπό να κλέψουν την κατοχή και να βγουν γρήγορα μπροστά. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τη δύναμη να είναι το κυρίαρχο συστατικό του στο πρώτο 45λεπτο.

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Έτσι στο 61’ ο τεχνικός του Ολυμπιακού πραγματοποίησε τις πρώτες του δύο αλλαγές, με τους Φορτούνη, Καμάρα να μπαίνουν στη θέση των Χασάν και Μπουχαλάκη, αντίστοιχα. Ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε πάρει αέρα δύο τερμάτων στο 71’, αλλά η μπάλα από την κεφαλιά του Κάιπερς έφυγε ξυστά από το αριστερό δοκάρι.

Τα λεπτά περνούσαν με την ομάδα μας να έχει την κατοχή και να πιέζει για το τρίτο γκολ, χωρίς ωστόσο να μπορεί να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της, όπως αυτή του 83’ όπου το σουτ του Φορτούνη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 90’ ο Κουέστα απέκρουσε δύσκολα το σουτ του Ελ Αραμπί. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος και πλέον ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη στις αρχές Μαρτίου για να υπερασπιστεί το προβάδισμα που απέκτησε σήμερα…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Παπασταθόπουλος (68’ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (61’ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (80’ Μασούρας), Ραντζέλοβιτς, Κάιπερς (80’ Ελ Αραμπί), Χασάν (61’ Φορτούνης).