Ποδόσφαιρο posted by

Ισόπαλος με τον Άρη αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ

Η ομάδα μας, που στάθηκε άτυχη με τους τραυματισμούς των Βρουσάι και Παπασταθόπουλου, προηγήθηκε στο 40’ με σουτ του Φορτούνη, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 82’ με πέναλτι του Μήτρογλου.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Μασούρα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν από τα πρώτα λεπτά να πάρουν τα ηνία της μεσαίας γραμμής και να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Ο φορτωμένος άξονας δεν βοηθούσε στη δημιουργία πολλών φάσεων, με τη δύναμη να είναι το κυρίαρχο συστατικό της αναμέτρησης. Η ομάδα μας είχε την κατοχή της μπάλας και πάτησε περιοχή στα πρώτα λεπτά, χωρίς να μπορέσει να φτάσει κοντά στο γκολ.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρειάστηκε να αλλάξει γρήγορα τα πλάνα του, καθώς στα μισά του πρώτου μέρους τραυματίστηκε ο Βρουσάι και αποχώρησε από το ματς, με τον Βαλμπουενά να παίρνει τη θέση του διεθνούς άσου. Η ανωτερότητα του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 40’ με τον Κουέστα να αποκρούει το πλασέ του Μασούρα, αλλά να μην μπορεί να αντιδράσει στο σουτ του Φορτούνη, ο οποίος δέχθηκε ωραία πάσα από τον Ανδρούτσο. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση στο 45’, με τον Παπασταθόπουλο να διώχνει με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή στην κεφαλιά του Σεμέδο! Στη συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε ο Έλληνας αμυντικός, με τον Ρέαμπτσιουκ να μπαίνει στη θέση του στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.

Στο 59’ ο Πορτογάλος τεχνικός πραγματοποίησε ακόμα δύο αλλαγές με τους Τιάγκο Σίλβα και Ραντζέλοβιτς να αντικαθιστούν τους Φορτούνη και Μασούρα, αντίστοιχα. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει την υπεροχή και να επιδιώκει από τα πλάγια να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Στο 63’ ο Ανδρούτσος σταμάτησε με το σώμα του το σουτ του Μπρούνο, ενώ ο Θρύλος απάντησε στα επόμενα λεπτά με το φάουλ του Βαλμπουενά και την κεφαλιά του Χασάν. Στο 77’ ο Χολέμπας αστόχησε για λίγα εκατοστά στην κεφαλιά που επιχείρησε, χάνοντας την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Ο Άρης στο 80’ κέρδισε πέναλτι στην ανατροπή του Μαντσίνι από τον Σα και δύο λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου από την άσπρη βούλα έγραψε το 1-1. Στο 90’ ο Τιάγκο Σίλβα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως σπατάλησε την ευκαιρία με αποτέλεσμα η αναμέτρηση να ολοκληρωθεί χωρίς νικητή…

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (45’ Ρέαμπτσιουκ), Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Καμαρά (76’ Εμβιλά), Βρουσάι (29’ Βαλμπουενά), Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59’ Τιάγκο Σίλβα), Χασάν.

Πηγή: olympiacos.org