Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Άρη για τη 18η αγωνιστική της Super League

Το τρίποντο της νίκης πήρε ο Ολυμπιακός και απέναντι στον Άρη στο «Γ. Καραϊσκάκης», με 1-0, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες και μπορούσαν να σημειώσουν περισσότερα γκολ. Τελικά το γκολ που έκρινε τον αγώνα σημείωσε ο Γιάννης Μασούρας στο 47ο λεπτό με το κεφάλι μετά από ασίστ του Χάμες Ροντρίγκες.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν είχε πολλές φάσεις από τις δύο ομάδες, καθώς ήταν περισσότερο ένα παιχνίδι κέντρου. Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έψαχνε συνεχώς να απειλήσει την εστία του Κουέστα, όμως ο Άρης ήταν αυτός που κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα, στο 28′ ο Μαντσίνι έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, στο 28′, ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μπακαμπού μετά από πάσα του Φορτούνη, αλλά το γκολ δε μέτρησε καθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 43′ ήταν η στιγμή του Άρη που σκόραρε στο παιχνίδι, όμως επίσης το ματς έμεινε στο 0-0 καθώς ο σκόρερ Ντάριντα ήταν σε θέση οφσάιντ.

Οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στ’ αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0, το οποίο όμως άλλαξε αμέσως με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Στο 47′ ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μασούρας στην πρώτη του επαφή στο παιχνίδι, μπήκε ως αλλαγή στο 46′, με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Τρία λεπτά μετά, 50′, ο Ολυμπιακός είχε καλή στιγμή για ένα δεύτερο γκολ, όταν ο Χάμες έβγαλε την κάθετη μπαλιά για τον Μπακαμπού με τον επιθετικό του Θρύλου να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ

Στο 71′ ο Ίνμπομ Χουάνγκ έκανε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει σε αμυντικό και να καταλήγει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Κουέστα, σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά ο Μπιέλ έκανε ωραία ατομική ενέργεια μέσα στην περιοχή του Άρη, πλάσαρε αλλά ο Κουέστα κατάφερε και έδιωξε. Ο ίδιος παίκτης, Μπιέλ, απείλησε στο 86′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως και πάλι ο Κουέστα αντέδρασε σωστά.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, όταν ο Χουάνγκ έκανε την μπαλιά για τον Ελ Αραμπί ο οποίος βγήκε απέναντι στον Κουέστα και πλάσαρε, όμως ο Ισπανός γκολκίπερ κατάφερε να διώξει.

Το 1-0 έμεινε για τον Ολυμπιακό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και έτσι ο Θρύλος πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, ενόψει του νέου μεταξύ τους αγώνα, Ολυμπιακός – Άρης, για το Κύπελλο Ελλάδας την προσεχή Τετάρτη στις 18/01.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρεάμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ροντινέι, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες (78′ Σαμασέκου), Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (88′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (69′ Ελ Αραμπί).

Άρης (Ά. Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάγιο, Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταρίντα (73′ Μάνου Γκαρσία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία (85′ Πάλμα), Νταμπό (79′ Ντουκουρέ), Μαντσίνι, Γκρέι (73′ Καμάτσο).