Ποδόσφαιρο posted by

Νίκη για τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης», με 1-0, κόντρα στην Άλκμααρ

Το πρώτο του φιλικό ματς μπροστά στον κόσμο του, για τη σεζόν 2022-23, έδωσε ο Ολυμπιακός το βράδυ του Σαββάτου. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 1-0 την Άλκμααρ, ματς στο οποίο έγιναν και τα αποκαλυπτήρια της νέας φανέλας του Θρύλου, ενώ πραγματοποίησε το ανεπίσημο ντεμπούτο του και ο Σίμε Βρσάλικο.

Το νικητήριο γκολ της ομάδας μας πέτυχε ο Σισέ, ενώ δημιουργήθηκαν αρκετές καλές στιγμές στο ματς για να σημειωθεί δεύτερο γκολ.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο έδειξε αρκετά από τα στοιχεία που θέλει ο Πέδρο Μαρτίνς να έχει η ομάδα. Πίεση και τρέξιμο σε όλο το γήπεδο απ’ όλους τους ποδοσφαιριστές, με αποτέλεσμα να έχουν οι «ερυθρόλευκοι» την κυριαρχία του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.

Στο 17′ ο Ρέαμπτσιουκ σέντραρε από τ’ αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον Μασούρα ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Βέρχουλστ μπλόκαρε σταθερά. Δέκα λεπτά μετά η Άλκμααρ βγήκε στην επίθεση, ο Ντε Βιτ έκανε τη σέντρα με την μπάλα να κοντράρει στον Σισέ και ο Βατσλίκ έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι την κατοχή και στο 33′ ο Σισέ μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ και στο 45′, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, έγινε το 1-0. Κόρνερ του Ζινκερνάγκελ, κεφαλιά από τον Σισέ και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε πιο χαμηλό ρυθμό από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά όμως όταν ο Πέδρο Μαρτίνς προχώρησε σε αλλαγές, ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι καλά τρεξίματα στο γήπεδο και είχε συνεχόμενες ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Στο 55′ ο Ολυμπιακός απείλησε και έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Ρέαμπτσιουκ έκανε κούρσα από τ’ αριστερά τρέχοντας σχεδόν όλο το γήπεδο με την μπάλα στα πόδια, γύρισε στον Ζινκερνάγκελ όμως το πλασέ του Δανού κατέληξε ελάχιστα άουτ. Η Άλκμααρ στο δεύτερο ημίχρονο απείλησε για πρώτη φορά στο 79′ με το μακρινό σουτ του Μπέουκμα, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Βατσλίκ.

Στη συνέχεια οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν συνεχόμενες καλές στιγμές όμως ο τερματοφύλακας της Άλκμααρ κατάφερε να κρατήσει το 1-0. Ωραία σέντρα του Εμβιλά στο 90′, ο Μασούρας παρά την πίεση από αμυντικό κατάφερε να πάρει την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Βέρχουλστ να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Άλκμααρ είχε διπλή καλή στιγμή, όμως ο Ρέαμπτσιουκ και τις δύο φορές έδιωξε σχεδόν επάνω στη γραμμή.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στη διπλή ευκαιρία των Ολλανδών και στο 90+3′ αρχικά ο Αμπουμπακάρ Καμαρά μετά από ατομική ενέργεια σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ ξανά να διώχνει επάνω στη γραμμή.

Έτσι έμεινε το 1-0 και ο Ολυμπιακός πήρε τη φιλική νίκη απέναντι στην Ολλανδική Άλκμααρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος (71′ Μανωλάς), Σισέ, Βρσάλικο (46′ Άβιλα), Ρέαμπτσιουκ, Μ. Καμαρά (71′ Εμβιλά), Αγκ. Καμαρά (83′ Βαλμπουενά), Ζινκερνάγκελ (71′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (71′ Αμπ. Καμαρά), Μασούρας, Κανέ (83′ Μπουχαλάκης).

Πηγή: olympiacos.org