Στο ρελαντί 2-0 ο Θρύλος την ΑΕΚ

Με αυτή του τη νίκη ο Θρύλος έφτασε τις πέντε διαδοχικές απέναντι στην Ένωση έχοντας σκοράρει 14 φορές, δεχόμενος μόλις ένα τέρμα. Η ομάδα μας δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας δύο γκολ με τον Μπρούμα στο 50’ και στις καθυστερήσεις.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Κρίστινσον στη θέση του τερματοφύλακα και τους Σεμέδο, Παπασταθόπουλο, Χολέμπας στο κέντρο της άμυνας. Ανδρούτσος και Ρέαμπτσιουκ τοποθετήθηκαν στα πλάγια, ενώ οι Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Μασούρας, Φορτούνης και Χασάν αποτελούσαν την τριάδα της επίθεσης.

Όπως συνηθίζει στην πλειονότητα των παιχνιδιών του, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό και στο 3’ ο Φορτούνης απείλησε για πρώτη φορά με σουτ έξω από την περιοχή. Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να ψάχνει τους διαδρόμους προς την αντίπαλη άμυνα. Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΚ πρόσεχε τα μετόπισθεν και προσπαθούσε με μεγάλες μπαλιές να βγει μπροστά. Καμία από τις απόπειρες των φιλοξενούμενων δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς η ομάδα μας είχε πάντα τον τρόπο να σταματάει τις αντεπιθέσεις.

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια, με τον Θρύλο να έχει την κατοχή της μπάλας και να ελέγχει απόλυτα τη μεσαία γραμμή. Το πρώτο μισό του ματς ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ και με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τρεις αλλαγές. Οι Εμβιλά, Ελ Αραμπί και Μπρούμα πήραν τη θέση των Μπουχαλάκη, Χασάν και Φορτούνη, αντίστοιχα. Οι κινήσεις έκαναν αμέσως τη διαφορά, καθώς στο 49’ ο Πορτογάλος σέντραρε και ο Μαροκινός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό οι ρόλοι των δύο άλλαξαν. Ο Μασούρας έβγαλε ωραία την κάθετη μπαλιά, ο Ελ Αραμπί γύρισε αμέσως στον Μπρούμα, ο οποίος σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0, πανηγυρίζοντας παράλληλα το έκτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Στο 57’ ο Θρύλος άγγιξε το δεύτερο τέρμα, με τον Ανδρούτσο να φεύγει μόνος στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας μπροστά από τον Αθανασιάδη, γύρισε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος γλίστρησε την ώρα που πλάσαρε, με αποτέλεσμα να μην στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα. Στο 63’ ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Χολέμπας βγήκε κερδισμένος στον αέρα, αλλά έστειλε τη «στρογγυλή θεά» άουτ.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στο 73’ ο Βαλμπουενά κέρδισε την κόντρα και είδε την μπάλα να χτυπάει στο δεξί δοκάρι, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Εμβιλά, με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, αστόχησε για λίγα εκατοστά. Στο 77’ το ανέβασμα του Βασιλαντωνόπουλου έφερε την τρίτη τελική της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος και στο 78’ ακολούθησε το μακρινό σουτ του Μάνταλου, το οποίο δεν ανησύχησε τον Κρίστινσον.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό και στο 79’ ήταν η σειρά του Τιάγκο Σίλβα να απειλήσει, όμως η προσπάθειά του δεν στέφθηκε με επιτυχία για λίγο. Στο 83’ ο Ελ Αραμπί ήταν αυτός που βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, το σουτ του κόντραρε πάνω στον Τσιγκρίνσκι, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Ο Μαροκινός είχε ακόμα μία ευκαιρία στο 90′, με τον Αθανασιάδη να σταματάει την προσπάθεια του αντιπάλου του κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ο τελευταίος στο πλασέ του Μπρούμα στις καθυστερήσεις, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 2-0.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σεμέδο (80’ Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (46’ Εμβιλά), Τιάγκο Σίλβα, Φορτούνης (46’ Μπρούμα), Μασούρας (68’ Βαλμπουενά), Χασάν (46’ Ελ Αραμπί).