Ποδόσφαιρο posted by

Χειρουργείο από τον Ιταλό και 1-3

Παρότι ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο από την ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» από την ΑΕΚ με 1-3, για την 5η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7′ με τον Γκατσίνοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 54′ με τον Μπακαμπού, το 1-2 έκανε με πέναλτι ο Γκαρσία στο 82′ και το τελικό 1-3 ο Μάνταλος στο 90+1′.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά και η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε στο γήπεδο. Έτσι στο 3′ απείλησε με το πλασέ του Γκαρσία από κοντά αλλά έδιωξε ο Πασχαλάκης, ενώ στο 7′ έγινε το 0-1 με σκόρερ τον Γκατσίνοβιτς μετά από ασίστ του Τσούμπερ.

Από εκεί και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν την αντίδραση, ενώ στο 13′ υπήρξαν διαμαρτυρίες για πέναλτι σε σπρώξιμο του Βίντα στον Μπακαμπού και έτσι έμεινε το 0-1 μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και από νωρίς κατάφερε να πάρει μέτρα στο γήπεδο, έτσι απείλησε στο 50′ με σουτ του Εμβιλά έξω από την περιοχή όμως κατέληξε άουτ, ενώ στο 54′ έγινε το 1-1 όταν ο Μασούρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Μπακαμπού με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά μετά ο Φορτούνης σέντραρε επίσης από τα δεξιά, με την μπάλα να κοντράρει στον Μουκουντί και να καταλήγει σε κόρνερ δίπλα ακριβώς από την εστία της ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει, όμως ο Ιταλός διαιτητής στο 80′ έδωσε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ρέαμπτσιουκ στον Βίντα απόφαση η οποία δεν άλλαξε από το VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε στο 82′ ο Γκαρσία και έγινε το 1-2, ενώ στο 90+1′ διαμορφώθηκε το 1-3 από τον Μάνταλο σε μία φάση όμως η οποία ξεκινά από φάουλ του Άμραμπατ στον Ρέαμπτσιουκ στο πλάι της μεγάλης περιοχής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Ροντινέι (84′ Ανδρούτσος), Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (84′ Κασάμι), Βαλμπουενά (51′ Μασούρας), Μπιέλ (51′ Βρουσάι), Μπακαμπού (77′ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Ρότα, Βίντα, Σιμάνσκι (69′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (84′ Φερνάντες), Πινέδα, Ελίασον (70′ Άμραμπατ), Πινέδα (88′ Γαλανόπουλος), Τσούμπερ (84′ Μάνταλος), Γκαρσία.

Πηγή: olympiacos.org