Μπάσκετ posted by

Σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μονακό με 71-54

Σε ένα κατάμεστο και κατακόκκινο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μονακό με 71-54 και έκανε το 1-0 στην σειρά των Play Offs της Ευρωλίκας.

Ο επόμενος αγώνας είναι στις 22/04 (19:00) και σας θέλουμε κοντά μας για να κάνουμε μαζί το 2-0!

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικά νευρικοί και άστοχοι στο ξεκίνημα (είχαν 0/7 τρίποντα), γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Μονακό και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (8-15). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, ωστόσο, δεν άργησαν να περάσουν στην αντεπίθεση. Με οργανωτή και δημιουργό τον Κώστα Σλούκα, «εκτελεστή» τον Σακίλ ΜακΚίσικ και με σταθερά καλή άμυνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 25-7 να βρεθεί στο +11 (33-22) στο 19’ και να διατηρήσει τον απόλυτο έλεγχο μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (33-26).

Η Μονακό πίεσε στην άμυνα και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς (35-30), όμως, με τον Μάικ Τζέιμς εκτός ρυθμού (έκαναν εξαιρετική δουλειά πάνω του αρχικά ο Γουόκαπ και στην συνέχεια ο Παπανικολάου) και τον Τόμας Γουόκαπ σε επιθετικό οίστρο, δεν τα κατάφεραν! Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι (44-30 στο 26’) και έκλεισε την 3η περίοδο στο +14 (50-36). Με όπλο τους την περιφερειακή τους ευστοχία οι Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν σταθερά τον απόλυτο έλεγχο (65-50 στο 36’) και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση.

*Ο Χασάν Μάρτιν έμεινε εκτός 12άδας, καθώς έχει υποστεί αιμάτωμα  στην έξω επιφάνεια του δεξιού μηρού.

Δεκάλεπτα: 8-15, 33-26, 50-36, 71-54.

Πηγή: olympiacosbc.gr