Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και επιβλήθηκε του Βόλου με 4-1

Ο Θρύλος με το τρίποντο απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο από τον δεύτερο της βαθμολογίας, Άρη. Ο Μπαριέντος άνοιξε το σκορ στο 11′ με πέναλτι, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μασούρας με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Ελ Αραμπί, ο οποίος με τρία έξοχα πλασέ στο 67′, στο 80′ και στο 90’ έγραψε το τελικό 4-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο χατ τρικ του στη φετινή σεζόν.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ντρέγκερ, Σεμέδο, Μπα και Βινάγκρε στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Μασούρα στα άκρα και τον Φορτούνη πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας, καθώς στο 4′ ο κ. Μαρτίνς αναγκάστηκε να πραγματοποιήσει την πρώτη του αλλαγή, με τον Ραντζέλοβιτς να παίρνει τη θέση του τραυματία Ντρέγκερ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο 7′ με το δοκάρι του Δουβίκα, ενώ ο Καμαρά απάντησε στις ευκαιρίες ένα λεπτό αργότερα. Ο Βόλος ήταν η ομάδα που πήρε το προβάδισμα στο 11′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαριέντος.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε άμεσα να φτάσει στην ισοφάριση με τον Ραντζέλοβιτς στο 12′ και τον Σεμέδο στο 13′. Στην πρώτη περίπτωση ο Γκαραβέλης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη ο Πορτογάλος αμυντικός δεν βρήκε στόχο στην κεφαλιά που επιχείρησε. Η ομάδα μας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες όπως αυτή του Καμαρά στο 21′. Στο 33′ ο Σεμέδο ήταν και πάλι στο σωστό σημείο στην αντίπαλη περιοχή, με την κεφαλιά του να καταλήγει άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, τέσσερα λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε και στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τον Φορτούνη στο 43’ να μην μπορεί να βρει στόχο στην προβολή του, ενώ στο 45’ ο Γκαραβέλης βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Μασούρα. Τελικά ο Έλληνας άσος βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να φέρει το ματς στα ίσια. Συγκεκριμένα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπουχαλάκης έβγαλε εξαιρετική μπαλιά και ο Μασούρας, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε την έξοδο του Γκαραβέλη και με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία αλλαγή για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Χολέμπας πήρε τη θέση του Βινάγκρε. Ο Θρύλος θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα, αλλά ο Μασούρας από καλή θέση δεν μπόρεσε να μετατρέψει σε γκολ την άψογη σέντρα του Ραντζέλοβιτς. Στο 58′ ο Μαρτίνς έκανε ακόμα δύο αλλαγές, με τους Πέπε και Σισέ να μπαίνουν στο ματς αντί των Μπουχαλάκη και Μπα, αντίστοιχα.

Η ομάδα μας μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 67′. Ο Καμαρά έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Ελ Αραμπί, με ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ, έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας, ολοκληρώνοντας έτσι την ανατροπή του σκορ. Ο Μαροκινός δεν σταμάτησε εκεί και στο 80′ δέχθηκε την ασίστ από τον Φορτούνη και με πλασέ έκανε το 3-1, ενώ στο 90’ σκόραρε για όγδοη φορά στο φετινό πρωτάθλημα σε οκτώ συμμετοχές, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ντρέγκερ (4′ Ραντζέλοβιτς), Σεμέδο, Μπα (59’ Σισέ), Βινάγκρε (45’ Χολέμπας), Μπουχαλάκης (58’ Πέπε), Καμαρά, Μασούρας, Βρουσάι, Φορτούνης (81’ Τιάγκο Σίλβα), Ελ Αραμπί.