Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 1-0

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε ακόμα περισσότερο το νικηφόρο σερί του κερδίζοντας με 1-0 τον Παναιτωλικό στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 14η αγωνιστική της Super League. Ο Ντομίνγκεζ με συρτό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 45+5’.

Ο αγώνας με την ομάδα του Αγρινίου ήταν από τους συνηθισμένους εντός έδρας του Θρύλου για το ελληνικό πρωτάθλημα. Αυτό επειδή είθισται οι αντίπαλοι να κλείνονται στην άμυνά τους έχοντας κυρίως το νου τους στα μετόπισθεν και τη διατήρηση του «μηδέν». Αυτό έκανε και ο Παναιτωλικός. Αμύνθηκε σθεναρά στα πρώτα 45’ του αγώνα και ακόμα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο αφού στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κυριακίδη. Όλα θα μπορούσαν να έχουν τελειώσει πάντως νωρίτερα αφού παρά τη διπλή ζώνη άμυνας υπήρξαν ευκαιρίες για να κάνει το 2-0 ο Θρύλος και να τελειώσει το ματς. Στο 55’ ο Ντομίνγκεζ νικήθηκε από την άσπρη βούλα με τον Στεφανάκο να αποκρούει και στο 76’ ο Φορτούνης στάθηκε άτυχος αφού το συρτό σουτ του σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Ο προπονητής μας, Μάρκο Σίλβα, παρέταξε τον Ολυμπιακό με τη γνώριμη διάταξη. Στο τέρμα, και αρχηγός, ήταν ο Ρομπέρτο και στην άμυνα (από αριστερά προς τα δεξιά) οι Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία και Ελαμπντελαουΐ. Καμπιάσο και Μιλιβόγεβιτς ήταν οι δύο πιο αμυντικογενείς μέσοι και μπροστά τους υπήρχε ο Ντομίνγκεζ σε ρόλο οργανωτή. Στο ένα άκρο, το αριστερό, βρέθηκε ο Ντουρμάζ και στο δεξί ο Φορτούνης. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Ιντέγε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Ντα Κόστα, Μποτία, Ελαμπντελαουΐ, Καμπιάσο, Μιλιβόγεβιτς, Ντομίνγκεζ (75’ Σεμπά), Φορτούνης, Ντουρμάζ (74’ Πάρντο), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Ματζουράκης): Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Μαρτίνεζ, Γκόμες, Ρουσκουγέδα (88’ Καμαρά), Χαντακιάς (45+3’ Στεφανάκος), Γουαρντά, Βιγιαφάνεζ, Βασιλείου (70’ Κουτρομάνος), Μάκος.