Σαρωτικός στο 2ο ημίχρονο ο Θρύλος 4-0 τον Λεβαδειακό

Ο Θρύλος επέστρεψε στις νίκες στη Super League και το έκανε εντυπωσιακά. Συνολικά 24 τελικές (14 εντός εστίας), 4 γκολ, 1 δοκάρι και υπέροχο, σε μεγάλα διαστήματα, ποδόσφαιρο, ήταν τα όσα πρόσφερε η ομάδα μας στον κόσμο στο ματς της 13ης αγωνιστικής με τον Λεβαδειακό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το ματς δεν «αντέχει» σε κριτική αφού ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος και το μοναδικό ζητούμενο ήταν να «σπάσει» η γκίνια στις επιθετικές προσπάθεις της ομάδας μας. Και λέμε γκίνια αφού στο πρώτο ημίχρονο έγιναν πολλές και σπουδαίες ευκαιρίες αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα και το αποτέλεσμα ήταν 0-0. Στην επανάληψη όμως όλα έγιναν καλύτερα μετά το ανάποδο ψαλίδι του Ιντέγε με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Νιγηριανός.
48’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με ανάποδο ψαλίδι του Ιντέγε ύστερα από κεφαλιά-ασίστ του Σεμπά.
61’ Ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Γιακουμάκη να βγαίνει απέναντι στον Λεάλι και να πλασάρει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
66’ Ο Ιντέγε ανατρέπεται εντός περιοχής από τον Μουλόπουλο αλλά ο διαιτητής δείχνει κόρνερ και όχι πέναλτι.
70’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με εξαιρετικό δεξί σουτ του Μιλιβόγεβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
71’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 3-0 για τον Ολυμπιακό με τον Φορτούνη. Αυτή τη φορά η ασίστ ανήκει στον Σεμπά που τροφοδότησε έξοχα τον Έλληνα μέσο που πλάσαρε στην κίνηση.
74’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 4-0 για τον Θρύλο με ένα ακόμη γκολ από τον Ιντέγε. Ύστερα από ασίστ του Ντε Λα Μπέγια, ο Νιγηριανός επιθετικός της ομάδας μας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Λεάλι, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Ντε λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς (74’ Ανδρούτσος), Φορτούνης, Σεμπά, Ελιουνούσι (72’ Πάρντο), Ιντέγε (77’ Καρντόσο).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ράτκο Ντόστανιτς): Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Κουλιμπαλί (60’ Βασιλείου), Μαχαίρας (73’ Καλτσάς), Μέντες, Μάντζιος, Τόνι, Ουόν, Μιλιάζες, Μουλόπουλος, Λοσέμι (46’ Γιακουμάκης).